Sedanter yaşlı bireylerde eve dayalı egzersiz eğitiminin fiziksel uygunluk ve fonksiyonellik üzerine etkileri
Effects of home-based exercise training on physical fitness and functionality in sedentary older adults
- Tez No: 658420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA ÖZLEM YÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Geriatri, Physiotherapy and Rehabilitation, Geriatrics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı; sedanter yaşlı bireylerde fizyoterapist gözetiminde uygulanan eve dayalı egzersiz eğitiminin fiziksel uygunluk ve fonksiyonellik üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma, 65 yaş ve üstü 32 sedanter yaşlı birey üzerinde gerçekleştirildi. Bireyler; fizyoterapist gözetiminde egzersiz eğitimi alan grup (n=16, ortalama yaş: 68,25±4,89) ve kontrol grubu (n=16, ortalama yaş: 73,31±5,71) olmak üzere randomize olarak iki gruba ayrıldı. Egzersiz eğitimi alan gruptaki bireylere fizyoterapist gözetiminde 8 hafta, haftada 3 gün, 45 dakika kuvvetlendirme, esneklik, endurans ve denge egzersizlerinden oluşan egzersiz programı verildi. Egzersizler haftada 1 seans yüz yüze, 2 seans telefon görüşmesi ile takip edildi. Kontrol grubuna ise 8 hafta, haftada 3 gün ısınma egzersizleri ve 30 dakika yürüyüş önerildi ancak egzersiz grubunda olduğu gibi fizyoterapist gözetimi yapılmadı. Bireylerin fiziksel uygunluk düzeyi ―Senior Fitness Test‖ ile; denge düzeyi ―Berg Denge Ölçeği‖ ile; fonksiyonel mobilite düzeyi ―Süreli Kalk Yürü Testi‖ ile ve düşme korkusu ise ―Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği‖ ile değerlendirildi. Değerlendirmeler eğitim programı öncesi ve sonrasında yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of home-based exercise training on physical fitness and functionality in sedentary older adults under the supervision of a physiotherapist. The study was carried out on 32 sedentary elderly individuals aged 65 years and older. The individuals were randomly divided into two groups: exercise training group under the supervision of a physiotherapist (n=16, mean age: 68,25±4,89) and control group (n=16, mean age: 73,31±5,71). The individuals in the exercise training group were trained with the exercise program consisting of strengthening, flexibility, endurance and balance exercises under the supervision of a physiotherapist for 8 weeks, 3 days a week, 45 minutes in a session. The exercises were supervised face-to-face for 1 session per week and 2 sessions by phone call. The control group were suggested for 8 weeks, 3 days a week of warm-up exercises and 30-minutes walking, however physiotherapist supervision was not performed as in the exercise group. Physical fitness level of individuals with“Senior Fitness Test”; balance level with“Berg Balance Scale”; functional mobility level was evaluated with the“Timed Up and Go Test”and fear of falling with the“Tinetti Falls Efficacy Scale”. Evaluations were performed before and after training program.