Novel electrospun anatase/poly(3,4-ethylenedioxythiophene) polystyrene sulfonate-based Li-ion battery anodes and their electrochemical performances
Yeni elektrospun anataz / poli (3,4-etilendioksitiyofen) polistiren sülfonat bazlı Li-ion pil anotları ve elektrokimyasal performansları
- Tez No: 658442
- Danışmanlar: Prof. Dr. SELMİYE ALKAN GÜRSEL, Dr. BEGÜM YARAR KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bununla birlikte, Li-iyon pillerin (LIB) güvenlik, çalışma ömrü ve şarj hızı iyileştirilmesi gereken çok sayıda konuvardır. Lifli elektrotların kullanılması, Li+ aktarımını kolaylaştırmak için lif içi ve lifler arası boşlukları artırarak elektrolitin aktif malzeme ile bağlantısının artırılması ile, pilin elektrokimyasal davranışı görülebilmektedir. Basit, ölçeklenebilir ve uygun maliyetli bir teknik olarak elektrodokuma, LIB'lerde kullanılan lifli elektrotların üretiminde kullanılabilir. Bu çalışmada, elektrodokunmuş TiO2/CB esaslı anotlar, yüksek iletkenliğe sahip bir polimer olanpoli(3,4-etilendioksitiyofen) polistiren sülfonat (PEDOT: PSS) polimeri literatürde ilk defa Li-iyon batarya anodu üretiminde taşıyıcı polimer olarak kullanılarak hazırlanmıştır. PEDOT:PSS çözeltileri düşük viskoziteye sahip olması nedeni ile, viskoziteyi artırmak ve elektrodokuma çözeltisine yüksek moleküler ağırlıklı başka bir taşıyıcı polimer olan poli (etilen oksit) (PEO) eklenmiştir. Homojen elektrodokuma çözeltisi bileşimini ve son olarak homojen parçacık dağılımına sahip lifleri elde etmek için sistematik ve düzenli bir optimizasyon çalışması gerçekleştirilmiştir. Sonikasyon tipi ve süresi, PEO / PEDOT: PSS oranı, elektrodokuma çözeltisindeki toplan katı oranı, çözücülerin oranı (DMF/Su), farklı moleküler ağırlığında PEO kullanılması gibi elektrodokuma çözeltisi parametrelerine ek olarak, uygulanan voltaj, iğne-kolektör uzaklığı, polimer besleme hızı, oran ve bağıl nem gibi sistem parametreleri de optimize edilmiş ve incelenmiştir.Elektrodokunmuş elektrotların karakterizasyonunda TGA, XRD, RAMAN, FTIR ve FE-SEM teknikleri kullanılmıştır. Elektrot üretiminden sonra, galvanostatik şarj / deşarj, döngüsel voltametri ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi olmak üzere birçok elektrokimyasal testyapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre PEDOT:PSS polimeri kullanılarak elde edilen elektrodokunmuş anot şu sebeplerden dolayı yüksek performans göstermiştir: performansının i) daha yüksek elektrot iletkenliği ve ii) polimerin yüksek elektrokimyasal aktivitesinden dolayı kapasitenin artması. Batarya testleri sonucunda, bu tez ile üretilen elektrodokunmuş anodun alan kapasitesinin (1.67 mAh.cm-2) diğer çalışmalarla karşılaştırılabilirolduğuve gravimetrik kapasitesinin (300 mAh.g-1) benzer çalışmalardan çok daha yüksek seviyede olduğu gözlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlar, PEDOT:PSS polimerinin bağlayıcı/taşıyıcı olarak kullanıldığı elektrodokunmuş elektrotların, gelecek nesil LIB için umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Among the common batteries, LIBs as one of the pioneers in rechargeable batteries has become an intrinsic part of almost all the electronic devises. However, there are lots of rooms for improvement in terms of safety, working life, and charging pace. Using fibrous electrodes can improve the electrochemical behavior thanks to the enhancement of connection of the electrolyte with active material by increasing voids to facilitate the Li+ transference. Electrospining as a simple, scalable, and cost-effective technique can build up the fibrous electrodes used in LIBs. In this study, for the first time, highly conductive poly(3,4-ethylenedioxythiophene) polystyrene sulfonate (PEDOT:PSS) polymer was used as a carrier of electrospun TiO2/CB-based anode. Due to the low viscosity of PEDOT:PSS solution, another carrier polymer with high molecular weight, PEO, was added to electrospinning ink to increase the viscosity and make the electrospinning process practical. A systematic and laborious optimizing work was performed to achieve the homogeneous ink composition and finally fibers with homogeneous particle distribution. The parameters include sonication type and time, PEO/PEDOT:PSS ratio, ink solid ratio, dispersants ratio (DMF/Water), PEO polymer ratio, and PEO molecular weight besides the operational parameters like operational voltage, needle to collector distant, polymer feeding rate and relative humidity. TGA, XRD, RAMAN, FTIR, and FE-SEM techniques were used to characterize the electrodes. After electrode fabrication, electrochemical tests including galvanostatic charge/discharge, cyclic voltammetry, and electrochemical impedance spectroscopy were performed. Presence of PEDOT:PSS assists the anode performance by: i) improving the conductivity and ii) increasing capacity due to the electrochemical activity of the polymer. Not only the achieved areal capacity (1.67 mAh.cm-2) was comparable to the other studies, but also the gravimetric capacity (300 mAh.g-1) was much higher than similar studies. These results are very promising for the next generation electrospun LIB electrodes fabricated using PEDOT: PSS as a binder/carrier.