Optimization models for routing and frequency assignment in wireless mesh networks
Kablosuz örgü ağlarda rotalama ve frekans atama optimizasyonu
  1. Tez No: 658441
  2. Yazar: GÜLTEN BÜŞRA KARKILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TONGUÇ ÜNLÜYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Mobil ağların ilk geliştirilmesinden bu yana frekans atama problemleri lisanslı frekansların sayısının sınırlı olmasından dolayı önemini korumuş, atanan frekans sayısının enküçüklenmesi frekans atama problemlerinin başlıca amacı haline gelmiştir. Günümüzde frekans atama problemleri kablosuz ağlar için de önemli bir araştırma konusu olarak çalışılmaya devam etmektedir. Bu tezde, kablosuz örgü ağlarda rotalama ve frekans atama modelleri çalışılmış, bu iki tip yaklaşım entegre tek bir modelde ifade edilmiştir. Bu entegre model, protokol bazlı ve sinyal-girişim oranı (SIR) bazlı girişim modellerine uyumlu olacak şekilde dizayn edilmiş, farklı büyüklükteki kablosuz örgü ağlar için çalıştırılmıştır. Entegre modelin sonuçları literatürde daha önce sunulmuş sıralı modellerin sonuçları ile karşılaştırılmış, ağ büyüklüğü ve girişim modeli tipinin sonuçlara etkisi incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda, geliştirilen entegre modelin atanan frekans sayısı bakımından daha iyi sonuçlar verdiği, ancak modelin çözülme süresinin fazlasıyla yüksek olduğu gözlenmiştir. Sıralı ve entegre modellerin performansları literatürdeki sezgisel model ile de karşılaştırılmış, son olarak kablosuz ağdaki dağılımın sıralı modelin performansı üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the first mobile networks developed, frequency channel assignment has become a significant problem due to the limited number of licensed frequencies and cost-related concerns. The minimization of the number of frequencies assigned has become the main objective of the frequency channel assignment problems, and today this problem is applicable and relevant for wireless networks as well. In this study, we focused on routing and frequency assignment models for wireless mesh networks and proposed an integrated approach that combines these two aspects of frequency assignment problems. We modified our approach with respect to different interference models such as protocol-based or SIR-based interference. The integrated model was run for different sizes of randomly generated networks, and the results were compared with the sequential approach proposed in the literature. The impact of the size of the network and the interference model on the number of frequencies assigned were studied. It was observed that the integrated approach results in smaller numbers of frequencies assigned, yet the computation time also increases considerably. The performances of sequential and integrated models were also compared with the heuristic in the literature. Finally, the effect of the distribution of the wireless devices in the network was studied for the sequential approach.