Alternative formulations and solution approaches for distribution network design with seasonality
Mevsimsel talep varlığında dağıtım şebekesi tasarımı için alternatif formülasyonlar ve çözüm yaklaşımları
  1. Tez No: 658450
  2. Yazar: YASAMAN KARIMIAN HADI ARDEBILI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. GÜVENÇ ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TEVHİDE ALTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Talepteki mevsimselliği göz önünde bulunduran tek ürünlü bir dağıtım ağı tasarımı problemi ele alınmaktadır. Dört mevsimden oluşan bir planlama ufku içerisinde, ürünlerin bölgesel depolar aracılığıyla satış noktalarına teslim edildiği, üç seviyeli bir tedarik zinciri ağı tasarımı çalışılmaktadır. Bu problem için, mevsimsel taleplere cevap verirken sahip oldukları esneklikleriyle birbirinden ayrışan alternatif matematiksel modeller geliştiriyoruz. Problem formülasyonları bölgesel depoların yeri, dağıtım merkezinden bölgesel depolara yapılan taşıma miktarları, ve ürünlerin bölgesel depolardan satış noktalarına dağıtımında kullanılan rotalarla ilgili kararları içerirken, amaç fonksiyonu bölgesel depoların kurulması ve işletilmesi ile ilgili maliyetlerin yanında nakliye ile ilgili masrafları da enazlamaktadır. Ortaya çıkan problemin çözümü için, ilk olarak doğrusal-programlama tabanlı sezgisel bir yaklaşım öneriyoruz. Ayrıca, yerel dallanma algoritmasını her üç modele de farklı ikili karar değişkenleri üzerindeki varyasyonlarıyla uyarlıyoruz. Önerilen sezgisellerin etkinlik ve verimliliğini değerlendirmek için, problem büyüklüğü açısından birbirlerinden farklı dört problem kümesindeki örnekleri çözüyoruz. Satış noktalarına teslimatta kullanılan araç büyüklüğünün problemin zorluğundaki ve çözüm kalitesindeki etkisini de değerlendiriyoruz. Sonuçlar tüm çözüm yaklaşımlarının çözüm kalitesi ve bilgisayısal verimlilik açısından iyi çalıştığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider a single-commodity distribution network design problem, which takes seasonal variations in the demand into account. We consider a three-echelon supply chain network design over a planning horizon, consisting of four seasons; products are delivered to outlets from a distribution center through regional depots. We develop alternative mathematical models that have different levels of flexibility while responding to seasonal demand. The problem formulations incorporate decisions related to locations of regional depots, amount of transportation from distribution center to regional depots, and routes used for delivery from regional depots to outlets while the objective function minimizes the total cost due to opening and operating regional depots as well as transportation-related costs. To solve the resulting problems, we first propose a linear-programming-based constructive heuristic approach. Alternatively, we adapt the local branching algorithm to all three models with variations on branching of different binary decision variables. In order to evaluate the efficiency and effectiveness of the proposed heuristics, we solve instances of four sets of problems varying in terms of the problem size. We also evaluate the effect of the truck size used in delivery to outlets on the problem difficulty and also its impact on the solution quality. The results show that the local branching algorithm has mostly demonstrated a better performance in terms of solution quality and computational efficiency compared to other approach.