Rayleigh oranı ve özdeğerler için minimalleştirme ilkesi
Rayleigh quotient and minimazation principle for eigenvalues
- Tez No: 658451
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY MUHTAROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYATİ OLĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında; Rayleigh Oranı ve özdeğerler için minimalleştirme ilkesi araştırılmıştır. Tez dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde konunun teorik önemi ve bazı fiziksel uygulamaları açıklanmıştır. İkinci bölümde, araştırdığımız problemin tarihinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde tezde yararlanılan esas tanım ve sonuçlar verilmiştir. Sonuncu bölümde esas ayırıcı özelliği verilmiş sınır şartları olan yeni tipten bir Sturm-Liouville probleminin bazı önemli spektral özellikleri araştırılmıştır. Özel olarak Rayleigh oranı ve özdeğerler için minimalleştirme ilkesi hakkında teoremler ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we study the Rayleigh quotient and minimization principle for eigenvalues. The thesis consist of four sections.In the first section a brief explanation has been given about the theoretical importance and some physical applications of the thema. the second section devoted to the history of the problem under consideration . In the third section we give the basic definitions and results used in this thesis.The last section we investigate some important spectral properties of a new type Sturm-Liouville problems,the main feature of which is the nature of boundary conditions, imposed particularly, we prove theorems about Rayleigh quotient and minimization principle for the eigenvalues.