Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi alan hastaların ritim değerlendirmesi
Rhythm assessment for the use of attention deficit and hyperactivity disorder drugs in children
  1. Tez No: 658464
  2. Yazar: GÖKÇE SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE ÜNSAL SAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı alan çocuk ve ergen hastalarda, metilfenidat (MPH) ve atomoksetin (ATX) tedavilerine başlanmadan önce ve başlandıktan sonra yapılmış olan kardiyak monitorizasyonun önemini belirlemek; MPH ve ATX tedavilerinin elektrokardiyografi (EKG)'de atriyal ileti ve ventriküler repolarizasyon parametreleri üzerindeki etkilerini saptamak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Ankara Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'ne DEHB tanısı alarak başvuran, 6-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler dahil edildi. Kontrol grubu, yaş ve cinsiyet olarak benzerlik gösteren, Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'nde muayene olmuş, kardiyak patoloji saptanmamış, kronik bir hastalığı olmayan ve ilaç kullanmayan çocuklardan seçildi. Farmakolojik tedavi öncesi DEHB tanılı hastalara ve kontrol grubuna EKG çekildi. Ailevi aritmik hastalık düşünülmeyen ve DEHB tedavisi olarak MPH ve ATX başlanmasına karar verilen hastaların tedavi öncesi, bir ay sonra ve üç ay sonraki EKG'lerinde QT aralığı, düzeltilmiş ortalama QT değerleri (QTc), QT dispersiyonları (QTd), düzeltilmiş QT dispersiyonları (QTcd), PR aralığı ve P dispersiyonu (Pd) hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya alınan 55 DEHB tanılı hastanın ortalama yaşı 10,05±2,78 yıl olup, %23,6'sı (n=13) kız, %76,4'ü (n=42) erkek cinsiyetti.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the importance of cardiac monitoring performed before and after starting methylphenidate (MPH) and atomoxetine (ATX) treatment in children and adolescents diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD); and to determine the effects on atrial conduction and ventricular repolarization parameters in electrocardiography (ECG). Materials and Methods: Children and adolescents between the ages of 6-18 years, who were admitted to the Ankara Health Practice and Research Center Child Health and Diseases Clinic, Pediatric Cardiology Outpatient Clinic, with the diagnosis of ADHD were included in the study. The control group was constituted of children matched with age and gender, who were examined in the Pediatric Cardiology Outpatient Clinic, had no cardiac pathology, did not have a chronic disease and did not use drugs. ECGs were performed in patients with ADHD and control groups before pharmacological treatment. QT interval, corrected mean QT values (QTc), QT dispersions (QTd), corrected QT dispersions (QTcd), PR interval and P dispersion (Pd) of the ADHD patients, without familial arrhythmic disease, who were decided to start MPH and ATX as ADHD treatment were calculated in their ECGs, before treatment, one month and three months after treatment. Results: The mean age of 55 ADHD patients included in the study was 10.05±2.78 years, 23.6% (n=13) were female and 76.4% (n=42) were male.