Psoriasis hastalarında serum sortilin düzeyinin hastalık şiddeti ve subklinik ateroskleroz ile ilişkisi
Evaluation of the level of serum sortilin and its relationship between disease severity and subclinic atherosclerosis in psoriasis patients
- Tez No: 658465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ ÇEVİRGEN CEMİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Psoriasis Hastalarında Serum Sortilin Düzeyinin Hastalık Şiddeti Ve Subklinik Ateroskleroz İle İlişkisi ÖZET Amaç Psoriasis genetik yatkınlığı olan bireylerde çevresel tetikleyicilerin etkisiyle ortaya çıkan sistemik inflamatuar bir hastalıktır. İnflamatuar süreç, psoriatik komorbiditelerin gelişiminden sorumludur. Psoriasisin, ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalıklar için bağımsız bir risk faktörü olduğu ileri sürülmektedir. Sortilin ateroskleroz, VLDL sekresyonu, makrofajlara LDL alımı ve köpük hücre oluşumu, inflamatuar sitokin salgısı ve hepatik steatoz ile ilişkili bir proteindir. Tip 2 DM, kardiyovasküler sistem hastalıklarında ve metabolik sendromda serum sortilin düzeyinin ateroskleroz şiddetiyle ilişkili olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Psoriatik epitelde de sortilin miktarı artmış olarak gösterilmiştir. Biz de çalışmamızda serum sortilin düzeyinin hastalık şiddeti ile ilişkisini ve bu durumun subklinik aterosklerozu göstermek için kullanılabilirliğini değerlendirmek istedik. Psoriasis hastalarında serum sortilin düzeyinin değerlendirildiği ilk çalışma olması nedeniyle de orijinal bir çalışmadır. Gereç ve Yöntem Çalışmamıza Dermatoloji polikliniğine başvuran ve son üç ay içinde psoriasis için herhangi bir sistemik tedavi almamış 33 psoriasis hastası ve 33 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Her iki grubun bel çevresi ve vücut kitle indeksi kayıt edildi; HOMA-IR, serum lipit ve sortilin düzeyleri ölçüldü. Karotis ve femoral intima-media kalınlıkları (KİMK-FİMK) USG ile ölçüldü. Çalışmaya dahil edilen psoriasis hastalarının demografik özellikleri, psoriasisin şiddeti (PAŞİ), başlangıç yaşı ve toplam süresi ile tırnak tutulumu varlığı gibi bulgular kaydedildi. Bulgular Ortalama serum sortilin seviyesi hasta grubunda 6.20±3.11 ng/mL, kontrol grubunda 7.82±4.97 ng/mL olarak bulundu. Her iki grupta serum sortilin seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p= 0.729). Serum sortilin seviyeleri ile hastalık şiddeti arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktu (p= 0.597). Hastaların sağ ve sol KİMK değerleri kontrol grubundan anlamlı olarak yüksekti (p=0.012, p=0.020). FİMK değerleri açısından her iki grup arasında anlamlı fark yoktu. hastalarda serum sortilin düzeyi ile sağ KİMK arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki mevcuttu (p= 0.031). Sonuç Psoriasis hastalarında serum sortilin düzeyi ile PAŞİ değeri arasında ilişki bulunamamıştır. Hasta ve kontrol grubu arasında da sortilin seviyeleri açısından anlamlı fark yoktur. Ancak, hasta grubumuzda sortilin seviyesi ile sağ KİMK arasında pozitif ilişkinin saptanması sortilinin subklinik aterosklerozun göstergesi olabileceğini doğrulamıştır. Komorbid durumları ortaya çıkmış psoriasis hastalarında serum sortilin düzeyinin değerlendirildiği yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Evaluation Of The Level Of Serum Sortilin And Its Relationship Between Disease Severity And Subclinic Atherosclerosis In Psoriasis Patients ABSTRACT Aim Psoriasis is a systemic inflammatory disease that occurs with the effect of environmental triggers in individuals with genetic predisposition. The inflammatory process is responsible for the development of psoriatic comorbidities. It is suggested that psoriasis is an independent risk factor for atherosclerosis and cardiovascular diseases. Sortilin is a protein associated with atherosclerosis, VLDL-C secretion, LDL-C uptake into macrophages and foam cell formation, inflammatory cytokine secretion, and hepatic steatosis. There are studies showing that serum sortilin level is associated with atherosclerosis severity in type 2 DM, cardiovascular system diseases and metabolic syndrome. In psoriatic epithelium, the amount of sortilin is shown to be increased. In our study, we wanted to evaluate the relation of serum sortilin level with disease severity and the usability of this condition to show subclinical atherosclerosis. It is an original study because it is the first study to evaluate the level of serum sortilin in psoriasis patients. Materials and Methods 33 psoriasis patients and 33 healthy volunteers who applied to the Dermatology outpatient clinic and did not receive any systemic treatment for psoriasis in the past three months were included to our study. Waist circumference and body mass index of both groups were recorded; HOMA-IR, serum lipid and sortilin levels were measured. Carotid and femoral intima-media thicknesses (CIMT-FIMT) were measured by USG. Demographic characteristics, the severity of psoriasis (PASI), age of onset, total duration and presence of nail involvement of patients included in the study were recorded. Results The mean serum sortilin level was 6.20 ± 3.11 ng / mL in the patient group and 7.82 ± 4.97 ng / mL in the control group. There was no statistically significant difference between serum sortilin levels in both groups (p = 0.729). There was no statistically significant relationship between serum levels of sortilin and disease severity (p = 0.597). The right and left CIMT values of the patients were significantly higher than the control group (p = 0.012, p = 0.020). There was no significant difference between the two groups in terms of FIMT values. There was a statistically significant relationship between serum sortilin level and right CIMT in patients (p = 0.031). Conclusion In psoriasis patients, no relation was found between serum sortilin level and PASI value. There is no significant difference between the patient and control groups in terms of sortilin levels. However, the positive correlation between the level of sortilin and the right CIMT in our patient group confirmed that sortilin may be an indicator of subclinical atherosclerosis. There is a need for new studies evaluating the level of serum sortilin in patients with psoriasis who have comorbid conditions.