Nazal polipli kronik rinosinüzit olgularında sistemik steroid tedavisine olan yanıt ile histomorfolojik özellikler, PD-1, PD-l1 ve PD-l2 ekspresyonu arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between response to systemic steroid treatment and histomorphological characteri̇sti̇cs, PD-1, PD-l1 and PD-l2 expression in cases of chronic rhinosinusitis whith nasal polyps
  1. Tez No: 658507
  2. Yazar: MADAMİN BADİRSHAEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SAKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç Düşük doz sistemik steroid tedavisi, nazal polipli kronik rinosinüzit (KRS) tedavisinde etkinliği yüksek ve aynı zamanda ciddi yan etkilere yol açabilen bir medikal tedavi seçeneğidir. Bu hastalıkta etki mekanizmasını daha iyi anlamak için hastalarda nazal poliplerin histomorfolojik ve immunohistokimyasal (polipoid dokuda CD3, PD-1, PD-L1 ve PD-L2 ekspresyonu) özelliklerini ve bu parametrelerin sistemik steroid tedavisi ile ilişkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem Çalışmamıza 29 sistemik steroid tedavisine engel teşkil edebilecek komorbiditesi ve/veya allerjik patolojisi olmayan ve ilk kez nazal polipli KRS tanısı konulan 18 yaş üstü 29 hastayı, hasta grubu olarak kabul ettik. Kontrol grubuna allerjik patolojisi ve KRS'i olmayıp konka bulloza rezeksiyonu ve/veya konka küçültmesi ameliyatı uygulanan 18 yaş üstü 27 hastayı dahil ettik. Tüm kontrol grubu hastalarına, cerrahi öncesi tam kan parametreleri çalışıldı. Hasta grubuna tam kan parametreleri çalışıldıktan ve poliplerden punch biyopsi alındıktan sonra 2 haftalık oral steroid (Prednizolon) tedavisi uygulandı (1. Hafta – 32 mg/gün, 2. Hafta – 16 mg/gün). Tedavi öncesi ve sonrası tüm hastalara paranazal sinüs BT görüntüleme ve anketlerle sübjektif semptomların değerlendirilmesi yapıldı. Hasta grubunda, steroid tedavisi sonrası 11 hastaya cerrahi tedavi, 11 hastaya da biyopsi uygulandı, 7 hastaya tedavi sonrası herhangi işlem yapılmadı. Tüm spesmenler baskın enflamatuar hücre komponenti, enflamasyon yoğunluğu, CD3, PD-1, PD-L1 ve PD-L2 ekspresyonu açısından değerlendirildi. Hasta ve kontrol gruplarıkendi aralarında histomorfolojik ve immünohistokimyasal parametreler açısından karşılaştırıldı; ayrıca sistemik steroid tedavisinin histomorfolojik ve immünohistokimyasal parametreler üzerindeki etkisi ve bu parametrelerin steroid tedavisine alınan yanıtla ilişkileri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aims Low-dose systemic steroid therapy is a meadical treatment option with high efficacy in the management of chronic rhinosinusitis with nasal polyps (CRSwNP), but also it has serious side effects. In order to better understand the mechanism of action of steroids in this disease, we investigated the histomorphologic and immunohistochemical (CD3, PD-1, PD-L1 and PD-L2 expresion in polipoid tissue) findings and the relationships of theese findings with systemic steroid therapy. Methods We included 29 patients over the age of 18 years, who were diagnosed with CRSwNP for the first time and did not have comorbidities which could be interpreted as a contrendication for systemic steroid therapy and/or alllergic patologyin the patient group of our study. As a control group we included in our study 27 patients over the age of 18 years without chronic rhinosinusitis and allergic disease who underwent concha bullosa resection or/and concha reduction surgery. Complete blood count (CBC) was performed for all patients of the control and patient groups before treatment. In the patients group after CBC and punch biopsy from polypoid tissue, low-dose oral steroid (Prednisolone 1. Week – 32 mg/day, 2. Week – 16 mg/day) therapy was administrated to each patient. Before and after medical treatment all patients were evaluated with paranasal sinus computed tomography and questionnaries. In the patient group after steroid therapy 11 patients underwent surgical treatment, 11 patients underwent punch biopsy of polypoid tissue, 7 patients did not receive any further treatment or intervention after medical treatment. All specimens were evaluated for the dominant inflamatory cell component, intensity of inflammation, CD3, PD-1, PD-L1 and PD-L2 expression. The patient and control groups were compared between each other according to their histomorphological and immunohistochemical parameters; in addition, the effects of systemic steroid therapy on histomorphological and immunohistochemical parameters and relationship of these parameters with the response to steroid therapy were investigated.