Overin berrak hücreli karsinom olgularının grade 3 seröz kistadenokarsinom olgularıyla prognoz yönünden karşılaştırılması
Comparison of ovarian clear cell carcinoma cases with grade 3 serous cistadenocarcinoma cases in terms of prognosis
  1. Tez No: 658512
  2. Yazar: YASEMİN AYVACI BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUTLU MEYDANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
AMAÇ: Overin berrak hücreli karsinom olgularının ve grade 3 seröz kistadenokarsinom olgularının prognozlarını ve onkolojik akıbetlerini karşılaştırmak. GEREÇ VE YÖNTEM: 2003-2018 tarihleri arasında hastanemizde ameliyat olan ve takiplerini eksiksiz devam ettirmiş berrak hücreli karsinom (n=40) ve grade3 seröz adenokarsinom (n=80) hastalarının verileri hastane sisteminden toplandı. Hastaların yaşı ve sitoredüksiyon durumu bire bir eşleştirilerek retrospektif olgu-kontrol çalışması planlandı. Veriler SPSS istatistik programında değerlendirildi. Hastalıksız sağ kalım (DFS) ve genel sağ kalım (OS) analizleri için Kaplan-Meier yaşam analizi metodu kullanıldı. İki grup arasındaki sağ kalım farklılıklarının önemini hesaplamak için log-rank testi kullanıldı. Sağ kalımın multivaryan analizinde ise Cox regresyon modeli uygulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: To compare the survival outcomes of clear cell carcinoma of the ovary to those of grade 3 serous cystadenocarcinoma. METHODS: Data from clear cell carcinoma patients (n=40) and grade 3 serous cystadenocarcinoma patients (n=80) who were operated and treated at our clinic between 2003 and 2018 were reviewed. Retrospective case-control study was conducted by matching the patient age and cytoreduction state. The data were processed by using SPSS statistics program. Kaplan-Meier survival analysis method was used for disease-free survival (DFS) and overall survival (OS) analyses. Log-rank test was used for calculating the significance of the difference of survival between the two groups. Cox regression model was applied for multivariate analysis.