Nargile içimine bağlı hemodinamik değişikliklerin noninvaziv bir yöntem olan pleth değişkenlik indeksi ile değerlendirilmesi
Evaluation of hemodynamic changes due to hookah smoking with the pleth variable index as a noninvasive method
- Tez No: 658519
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNSUR ÇEVİK, DOÇ. DR. ŞEREF KEREM ÇORBACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Amaç: Nargile kullanımı, özellikle gençler arasında olmak üzere tüm dünyada artış göstermektedir. Nargile içimi sonucu vasküler tonus başta olmak üzere birçok hemodinamik parametre olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu çalışmadaki amacımız, nargile içicilerde nargileye bağlı gelişen hemodinamik değişikliklerin değerlendirilmesinde noninvaziv yeni bir parametre olan pleth değişkenlik indeksinin (pleth variability index, PVI) kullanılabilirliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Yaptığımız çalışma, 01/02/2019-31/03/2019 tarihleri arasında 18-40 yaş arası 83 sağlıklı gönüllü katılımcı ile Ankara ilinde bir nargile kafede prospektif gözlemsel tanımlayıcı bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Katılımcıların sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), nabız, oksijen satürasyonu (SpO2), karboksihemoglobin (COHb), perfüzyon indeksi (PI) ve PVI değerleri nargile içiminin hemen öncesinde ve 30. dakikasında ölçüldü. Yapılan bu ölçümlerde nargile içimi öncesi ve sonrası anlamlı farklılık olup olmadığı istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Katılımcıların 63'ü (%75) erkek, 21'i (%25) kadın olup yaş ortanca değeri 26 yıl (IQR 25-75%: 2-29) olarak hesaplandı. Nargile içimi ile SKB, DKB, nabız, SpO2 ortanca değerlerinde herhangi bir değişiklik saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Hookah use is increasing all over the world, especially among young people. As a result of the hookah smoking, many hemodynamic parameters, especially vascular tonus, are adversely affected. Our aim in this study is to investigate the usability of the pleth variability index (PVI), a new noninvasive parameter, in the assessment of hemodynamic changes due to hookah smokers. Material and Method: Our study was carried out as a prospective observational descriptive study in a hookah cafe in Ankara with 83 healthy volunteers aged 18-40 years between 01/02/2019-31/03/2019. Systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), pulse, oxygen saturation (SpO2), carboxyhemoglobin (COHb), perfusion index (PI) and PVI values of the partcipants were measured just before and at the 30th minute of the hookah smoking. In these measurements, it was statistically evaluated whether there was a significant difference before and after the hookah smoking. Results: 63 (75%) of the participants were men and 21 (25%) were women and the median age was calculated as 26 years (IQR 25-75%: 22-29). There was no change in the median value of SBP, DBP, pulse, SpO2 with the hookah smoking.