Diyabetik nefropati renal biyopsi bulgularının klinik ve laboratuvar parametreler ile ilişkisi ve prognostik önemi
- Tez No: 658522
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA KARAAHMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Diabetes mellitus hem ülkemizde hem dünyada giderek büyüyen bir sağlık sorunudur. Diyabetin mikrovasküler komplikasyonlarından olan diyabetik nefropati (DN), son dönem böbrek hastalığının en sık nedenidir. DN erken tanısı ve progresyonun önlenmesi bu nedenle önemlidir. Biz bu çalışmada, DN etyopatogenezini daha iyi aydınlatabilmek ve kötü prognozlu hastaları erken saptayabilmek için için biyopsi bulgularının klinik bulgular ve prognoz ile ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Dışlama kriterleri uygulandıktan sonra renal biyopsi ile izole diyabetik nefropati tanısı almış 119 hastanın verileri, elektronik kayıtlardan ve arşivlenmiş patoloji preparatlarının tekrar incelenmesiyle elde edildi. Hastaların başvuru ve günümüze kadarki tüm takip verileri ele alındı ve renal sonlanıma ulaşma veya hayatlarını kaybetme süreleri hesaplandı. Renal biyopsi bulgularının bu verilerle ilişkisi incelendi. Renal sonlanım noktaları %50 eGFR kaybı veya son dönem böbrek hastalığı olarak belirlendi. Bulgular: Albuminüri ve düşük GFR'li ve izole albuminürili hastalar izole GFR kaybı ile başvuranlara göre anlamlı derecede daha ileri glomerüler evreye sahipti (sırasıyla p%50 alanda) İFTA görülmesi olasılığı, görülmemesine göre (OR:10,39, %95 CI: 2,14-50,43), yaygın interstisyel inflamasyon görülme olasılığı, görülmemesine göre (OR:4,29, %95 CI: 1,29-14,26), birden fazla arteriolde hyalinizasyon saptanma olasılığı, saptanmamaya göre (OR:5,94, %95 CI: 1,8-19,65), 9 şiddetli arterioskleroza sahip olma olasılıkları, arterioskleroz saptanmamasına göre (OR:4,81, %95 CI: 1,44-16,05), eksudatif lezyon (OR:7,9, %95 CI: 2,1-29,68) ve periglomerüler fibrozis (OR:3,92, %95 CI: 1,75-8,81) saptanma olasılıkları saptanmamasına göre daha yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes mellitus is a growing health problem both nationally and globally. Diabetic nephropathy (DN), a microvascular complication of diabetes is the most common cause of end stage renal disease. For this reason, early diagnosis and prevention of DN is essential. In this study, we aim to evaluate the relationship between biopsy findings and clinical parameters and prognosis to better understand etiopathogenesis of DN and detect patients with poor prognosis earlier. Methods: After applying exclusion criteria we included 119 patients with biopsy-proven isolated diabetic nephropaty, whose data were obtained from electronic database and by reevaluating archived biopsy specimens. Clinical and laboratory data of patients at time of biopsy and during follow-up were collected and time to reach renal outcomes and death was calculated. Relationship between these data and renal biopsy findings was evaluated. Renal outcomes were defined as a 50% decline in eGFR from baseline or developing end stage renal disease.