Obez hastalarda boyun yumuşak doku ultrasonografik ölçümlerinin zor laringoskopi ve zor entübasyon öngörüsüne etkisi
Role of anterior neck soft tissue quantifications by ultrasound in predicting difficult laryngoscopy and entubation in obese patients
  1. Tez No: 658560
  2. Yazar: BAŞAK GÜLEL
  3. Danışmanlar: DR. EMİNE ARIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Endotrakeal entübasyon, genel anestezi ve resüsitasyon sırasında havayolu güvenliği için en önemli uygulamadır. Günümüzde zor laringoskopi ve zor entübasyon oranı hala %1.5-13 seviyesinde görülmektedir. Bu oranlar; rutin tarama testlerinin güvenilirliğini azaltmaktadır. Obezitenin entübasyon güçlüğünü arttırdığı bilinmektedir. Bu hastalarda zor laringoskopi ve zor entübasyon öngörüsünün en iyi yolu hala tartışmalıdır. Anestezi pratiğinde sıkça kullanılan ultrasonografi (USG); günümüzde zor entübasyon öngörüsünde de kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda; obez hastalarda preoperatif dönemde, boyun yumuşak doku kalınlıklarının USG ile ölçümünün zor laringoskopi ve zor entübasyon öngörüsünde etkili olacağını göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız randomize seçilmiş 60 obez hastayla yapılmış prospektif bir çalışmadır. Havayolu muayenesinde kullanılan rutin tarama testleri her hastada uygulandı. Bunlara ek olarak USG (SonoSite M-Turbo) düz probu ile boyun yumuşak doku kalınlıkları; 4 ayrı seviyeden (hyoid kemik-cilt arası mesafe, epiglot-cilt arası mesafe, tiroid istmus-cilt arası mesafe, anterior komissür-cilt arası mesafe) ölçüldü. Zor laringoskopi Cormack-Lehane skoru ile; zor entübasyon Entübasyon Zorluk Skoru (IDS) ile değerlendirildi. Ultrasonografik ölçümlerin zor laringoskopi ve zor entübasyon öngörüsündeki yeri ve rutin tarama testleri ile ultrasonografik ölçümler arasındaki ilişki karşılaştırıldı. Bulgular: Obez hastalarda, boyun yumuşak doku kalınlıklarının, anterior komissür ve tiroid istmus seviyelerinden ultrasonografik olarak ölçümü (sırasıyla p=0,011 p=0,017) zor entübasyon öngörüsünde istatistiksel olarak anlamlıdır. Epiglot-cilt arası mesafenin ölçümü ise istatistiksel ve klinik olarak anlamlıdır. Hyoid kemik-cilt arası mesafe için 9.35 mm, epiglot-cilt arası mesafe için 18.7 mm, anterior komissür-cilt arası mesafe için 5.65 mm, tiroid istmus-cilt arası mesafe için 6.55 mm üzerindeki ölçümlerde larinks görüntüsü bozulmaktadır. Sonuç: Çalışmamızda havayolu muayenesinde; rutin tarama testlerinin yeterli olmadığı görülmüştür. Ultrasonografi ile boyun yumuşak doku kalınlıklarının ölçümü zor entübasyon ve zor laringoskopi öngörüsünde yararlıdır. Bu nedenle ultrasonografik ölçümlerin rutin tarama testleri ile kombine edilerek uygulanmasının zor havayolu öngörüsünde daha iyi sonuçlar elde edilebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Background and Goal of Study: Endotracheal intubation is the most important administration for airway safety during general anesthesia and resuscitation. Currently, the rate of difficult laryngoscopy and difficult intubation is 1.5-13%. These rates reduce the reliability of routine screening tests. Obesity is known to increase the difficulty of intubation. The best way to predict difficult laryngoscopy and difficult intubation in these patients is still controversial yet. Nowadays, ultrasonography which is used frequently in daily routine anesthesia practise, has also been used in the prediction of difficult intubation. In this study, we aimed to show that measurement of neck soft tissue thickness by USG in obese patients in preoperative period will be effective in predicting difficult laryngoscopy and difficult intubation. Materials and Methods: In this is a prospective and randomised controlled study, routine screening tests used in airway examination in sixty obese patients. In addition, the USG (SonoSite M-Turbo) lineer probe was used to measure neck soft tissue thickness at 4 different levels (hyoid bone-skin distance, epiglott-skin distance, thyroid istmus-skin distance, anterior commissure-skin distance). Difficult laryngoscopy was evaluated with Cormack-Lehane score, and difficult intubation was evaluated with Intubation Difficult Scale score (IDS). The role of ultrasonographic measurements in predicting difficult laryngoscopy and difficult intubation, and the relationship between routine screening tests and ultrasonographic measurements were compared. Results:Ultrasonographic measurement of neck soft tissue thickness in obese patients from anterior commissure and thyroid isthmus levels (p = 0.011 p = 0.017) is statistically significant in predicting difficult intubation. The measurement of epiglot-skin distance is statistically and clinically significant. Laryngeal image is distorted in measurements over 9.35 mm for hyoid bone-skin distance, 18.7 mm for epiglott-skin distance, 5.65 mm for anterior commissure-skin distance, and 6.55 mm for thyroid istmus-skin distance. Laryngeal image is distorted in measurements over 9.35 mm for hyoid bone-skin distance, 18.7 mm for epiglott-skin distance, 5.65 mm for anterior commissure-skin distance, and 6.55 mm for thyroid istmus-skin distance. Conclusion: In this study, were found out that routine screening tests are not adequate for airway examination. Measurement of neck soft tissue thickness by ultrasonography is useful in predicting difficult intubation and difficult laryngoscopy. Therefore, the combination of ultrasonographic measurements with routine screening tests may provide better results in difficult airway prediction.