Environmental effects on interferometric fiber optic gyroscope performance
Girişimölçücü fiber optik dönüölçer performansı üzerine çevresel etkiler
  1. Tez No: 658561
  2. Yazar: BERK OSUNLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKMEL ÖZBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde fiber optik dönüölçer teknolojisi için temel performans limiti sıcaklık hassasiyeti ve titreşimdir. Shupe hatası her iki bozanetken için de temel hata kaynağıdır. Fiber sarımdaki gerinim tektürelsizliğini kontrol ederek sıcaklık hassasiyetini düşüren bir yaklaşım öneriyoruz. Yaklaşım, bir dizi deney ile doğrulanmış ileri seviye bir modellemeye dayanmaktadır. Titreşim entegre edilen platforma bağlı olduğu için çoğunlukla araştırmacılar tarafından göz ardı dilen bir bozanetkendir. Titreşim altında optik güç salınımları nedeniyle oluşan sabit hata için bir model öneriyoruz. Model optik güç salınım karakteristikleri, mekanik Shupe hatası nedeniyle sahte dönü hızı oluşumu, ve kapalı döngü opearsyon ile dönü hızı baskılanmasını içermektedir. Son olarak girişimölçer doğrusalsızlığı nedeniyle titreşim altında açısal rastgele yürüme performans düşüşünü tanıtıyoruz.
Özet (Çeviri)
Today main performance limitations for fiber optic gyroscope technology are its sensitivity to temperature fluctuations and vibration. Shupe error is the main error source for both disturbances. We propose an approach to reduce the thermal sensitivity by controlling the strain inhomogeneity through the fiber coil. The approach is based on advanced fiber coil modeling, which is verified by a series of experiments. Vibration is often a neglected disturbance by the researchers as it highly depends on the integrated platform. We propose a model for bias error formation due to optical power fluctuations under vibration. Model is composed of power fluctuation characteristics, spurious rotation rate formation due to mechanical Shupe error, and the suppression of the rotation rate by the closed-loop operation. Lastly, we introduce the concept of angle random walk performance degradation under vibration due to interferogram nonlinearity.