Suppressing the nonreciprocal errors in a fiber optic rotation sensor
Bir fiber optik dönü sensöründeki karşılıksız hataların bastırılması
- Tez No: 863710
- Danışmanlar: PROF. DR. EKMEL ÖZBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnterferometrik fiber optik dönüölçerler (İFODlar), daha uzun ömür, daha hızlı açılma süresi, daha yüksek güvenilirlik, kesinlik ve hassasiyet sundukları için diğer bir çok dönme sensöründen daha ön plandadır. Ancak karşılıklı hareket eden ışınların dönen bir döngüde aynı yolu izlemesini bozan herhangi bir çevresel etkinin, Sagnac etkisi dışında faz farklılıklarına neden olarak hata yaratması, bu dönüölçerlerin hala geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu sebeple, çalışmalarımıza kullanılan ışık kaynağının sıcaklığa bağlı dalgaboyu kararlılığını iyileştirme ile zemin hazırlayarak başlıyor ve daha sonra çalışmalarımızı fiber sarımın kalitesini arttırmaya doğru yönlendiriyoruz. İnterferometrik fiber optik dönüölçerler, dünya çapında popüler bir konu olmasına rağmen, haklarında yapılan çalışmaların çoğu dörtlü sarım modeli kullanılarak yürütülmekte ve diğer sarım modelleri konusunda daha az şey bilinmektedir. Burda onaltılı sarım modelinin kullanımı daha umut verici bir tablo çizmekte ve bu araştırma konusunda yeni kapılar açmaktadır. Bu tür rahatsız edici etkilere karşı bu sensörlerin performansını artırmanın bir yolunu bulma arayışı içinde, farklı sarım desenlerine sahip fiber sarımlarla oluşturulan dönüölçerlerin termal davranışlarını inceliyor ve araştırıyoruz. Onaltılı sarım modelinin kullanımının sadece belirli bir sıcaklık değişimi hızında değil, aynı zamanda farklı sıcaklık değişim hızlarında da, daha düşük mutlak oran hatası sunması sebebiyle, düzeltme ihtiyacında ikili, dörtlü ve sekizli sarım modellerini gölgede bıraktığını gösteriyoruz. Ayrıca, bu sensörlerin termal davranışlarını daha fazla araştırarak çalışmalarımızı zenginleştiriyor, Shupe etkisinin gerçek dönme yönünde bağımsızlığını gösteriyoruz ve fiber sarım deseninde simetrinin önemini ortadan kaldıran yeni bir yöntem öneriyoruz. Deneysel bulgularımızı simülasyonlarla da destekliyoruz.
Özet (Çeviri)
Among several other types of rotation sensors, interferometric fiber optic gyroscopes (IFOGs) shine out as they provide longer lifetime, quicker turn-on time, higher reliability, precision, and sensitivity. However, the fact that any environmental effects distorting the counter-propagating beams from travelling the identical path in a rotating loop induce phase differences apart from the Sagnac effect and cause error leaves them as an application which still needs to be improved. Therefore, we will start by paving the way with the studies we have conducted on the light source for improving its wavelength stability against temperature, and then we will steer our studies toward improving the quality of the fiber optic coil. Although IFOGs being a worldwide hot topic, most of the studies have been carried out by using quadrupole winding pattern, while only little is known when it comes to other winding patterns. Use of hexadecapole winding pattern paints a more promising picture and opens new doors in this research line. Being in the quest of finding a way to improve the performance of these sensors against such disturbing effects, we study and explore the thermal behaviours of the IFOGs built with fiber coils having different winding patterns. We demonstrate that the use of hexadecapole winding pattern overtowers the other winding patterns namely dipole, quadrupole, and octupole in the need of trimming as it presents lower absolute rate error; not only at a certain rate of temperature change but also under different rate of temperature changes. Moreover, we enrich our studies by further investigating the thermal behavior of these sensors, show the independency of Shupe effect in the direction of real rotation, and propose a novel method which eliminates the significance of the symmetry in fiber coil winding. We support our experimental findings with the simulations as well.