Jeotermal akışkan özelliklerine göre optimum ısı değiştiricisi tasarımının gerçekleştirilmesi
- Tez No: 65857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ELTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışmada jeotermal enerjinin genel özelliklerinden, Dünyada ve Türkiyeki durumundan, kullanım alanlarından, jeotermal akışkan özelliklerinin kullanımında karşılaşılan problemlerden ve özellikle kabuklaşma sorununa değinilmiştir ve bu konu genellemeye tabi tutulmuş, ısı değiştiricilerindeki kirlenmeye yer verilmiştir. Bu düşünceden haraketle bir bölgeden alınan jeotermal akışkan özelliklerine ve verilere göre çeşitli ısı değiştiricisi tasarımları yapılmış ve sonuçta değişik tiplerin ekonomikliği üzerinde durulmuştur. ABSTRACT In this study, general characteristics of geothermal energy and its areas of application in the world and in Turkey are analysed and the problems related with the geothermal fluid properties, especially deposition problems are discussed and generalised. Then, the fouling on the heat exchangers is analysed. Taking the properties and data of geothermal fluid from the area, the design of heat exchanger is carried out. At the end, the economy of the design is discussed.
Özet (Çeviri)