Boya duyarlı güneş pilleri için tio2 bazlı malzemelerin sentezi, karakterizasyonu ve uygulaması
Synthesis, characterization and application of tio2 based materials for dye-sensitized solar cells
  1. Tez No: 658577
  2. Yazar: SEMİH OK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AYDIN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Metalurji Mühendisliği, Energy, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında yenilenebilir enerji türlerinden olan güneş pilleri için TiO2 bazlı yeni nesil malzemelerin sentezlenmesi ve sentezlenen bu malzemenin boya duyarlı güneş piline uygulanması amaçlanmıştır. Bu çalışma ile literatürde mevcut malzemelere alternatif yeni bir malzemenin üretilmesi ile önemli katkılar yapması hedeflenmiştir. Ayrıca, bu tez çalışmasında yeni nesil malzemenin üretilecek olması ülkemizin yurt dışına olan bağımlığının azaltılması ve ülkemizin ekonomisine önemli katkı yapması açısından büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to synthesize TiO2 based new generation materials for solar cells which are one of renewable energy types and to apply this synthesized material to dye sensitive solar cell. The aim of this study is to make an important contribution to the materials available in the literature by producing an alternative material. Moreover, the fact that the new generation material will be produced in this thesis is of great importance in terms of reducing the dependence of our country on abroad and making a significant contribution to the economy of our country.