An empirical analysis for test ordering behavior of physicians at outpatient units under the influence of workload
Doktorların teşhis amaçlı test kullanımının iş yükü etkisi altında ampirik olarak araştırılması
- Tez No: 658588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM DİDEM GÜNEŞ, DOÇ. DR. AYŞE KOCABIYIKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son yıllarda, teşhis amaçlı testlerin artan ve muhtemelen gereksiz kullanımı tartışmakonusu olmuştur, çünkü bu durum sadece sağlık harcamalarını arttırmakla kalma-yarak hastalar için zararlı olabilecek sonuçlara da sebep olabilir. Doktorların teşhisamaçlı test isteme davranışlarını etkileyen çok sayıda faktör vardır. Bu tezde, dok-torların iş yükünün ve cinsiyet ve deneyim gibi özelliklerinin doktorların test istemedavranışlarına etkisini bir kamu hastanesinden elde edilen verileri kullanarak am-pirik olarak inceledik. İlk çalışmada, iş yükü iki şekilde tanımlanır: bekleyen iş yükü,yani muayene edilmeyi bekleyen hasta sayısı ve bitmiş iş yükü, muayene edilen hastasayısı. İlk hipotezimiz, doktorların bekleyen hasta sayısı arttıkça kısıtlı zamanlarıolduğundan dolayı hastadan elde edemedikleri bilgiyi testlerden almak için daha fa-zla test istedikleri yönünde. İkinci hipotezimiz, doktorların toplam muayenesi bitenhasta sayısı arttıkça yorgunlukları sebebiyle daha az test istedikleri yönünde. Buhipotezleri test etmek için sıfır yığılmalı negatif binom regresyon modeli kullandık vehipotezlerimizi destekleyen kanıtlar bulduk. İkinci çalışmada, doktorların cinsiyet-lerinin ve tecrübe yıllarının test isteme davranışlarını ve iş yüklerinin dağılımlarınınasıl etkilediğini analiz ediyoruz, çünkü literatürde test isteme davranışının objektifkanıtlardan ve klinik ihtiyaçlardan çok doktorların alışkanlıklarına ve özelliklerinegöre belirlendiğini öne süren çalışmalar bulunuyor (Vinker ve ark. 2007). Rast-gele etkiler ile negatif binom regresyon modelini kullanarak, deneyim yılı fazla olandoktorların ve kadın doktorların daha fazla test istediğini ve günlük iş yüklerinidaha eşit şekilde dağıttıkları bulduk. Bulgularımız, hem sağlık operasyonları yöne-timi hem de tıp literatüründeki bilgi birikimine çalışanların yaptıkları iş içeriğininduruma (iş yüküne) bağımlı olduğunu göstererek ve cinsiyet ve deneyim gibi çalışan-ların özelliklerinin de iş içeriği etkilediğini göstererek katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAn Empirical Analysis for Test Ordering Behavior of Physicians atOutpatient Units under the Influence of WorkloadBüşra Ergün-ŞahinDoctor of Philosophy in Business AdministrationAugust 5, 2019In recent years, there has been concerns about the increasing and potentially un-necessary use of diagnostic tests, which not only increases healthcare expenditures,but may also be harmful for the patients. There are numerous factors affecting thephysicians' use of diagnostic test orders. In this thesis, we empirically investigate theinfluence of workload and physician characteristics such as gender and experience onthe diagnostic test ordering behavior of physicians. Data from a public hospital isused in this thesis. In the first study, we define workload in two forms: the unfinishedworkload, that is, the number of patients waiting to be examined, and the finishedworkload, that is, the number of patients examined.We hypothesize that physiciansorder more diagnostic tests at higher unfinished workload since physicians use di-agnostic tests as a substitute for time with the patient, and physicians order fewerdiagnostic tests at higher finished workload due to fatigue and mental depletion. Inorder to tests these hypotheses, we employed zero inflated negative binomial regres-sion models and we find evidence supporting our hypotheses. In the second study,we analyze how physicians' characteristics affect test ordering behavior of physiciansand distribution of daily load, since previous literature suggests that test orderingbehavior is adjusted more by physicians' habits and characteristics than by objectiveevidence and clinical need (Vinker et al. 2007). Employing negative binomial re-gression model with random effects, we find that experienced physicians and femalephysicians order more, and distribute their daily load more evenly. Our findingscontribute to the body of knowledge in both healthcare operations management andmedical literature by showing state dependency of work content and showing thatcharacteristic of workers are also covariates of work conten