İbn Hazm'ın el-Muhallâ adlı eserinde İmam Şafiî'ye nispet edilen görüşlerin tespit ve tahkiki (Aile Hukuku örneği)
Ibn Hazm's al-Muhallâ forensic seism of the opinions given to Imam Shafiî arbitration (Family Law example)
- Tez No: 658589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Zâhirî mezhebinin ikinci imamı kabul edilen İbn Hazm 456/1064 senesinde vefat etmiştir. Birçok eserde imzası bulunan İbn Hazm'ın en önemli eserlerinden birisi el-Muhallâ'dır. İbn Hazm el-Muhallâ'da Zâhirî mezhebinin görüşlerini vermenin yanı sıra İmam Şâfiî ve diğer müçtehidlerin görüşlerini de aktarmıştır. Bu çalışmamızda İbn Hazm'ın el-Muhallâ'sında aile hukuku konularında İmam Şâfiî'ye nispet ettiği görüşlerini tespit ve tahkik etmeye çalıştık. Çalışmamız giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin önemi ve amacı, metodu ve kaynaklarından bahsedilmiştir. Birinci bölümde İbn Hazm ve Zâhirî mezhebi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise el-Muhallâ'da aile hukuku konularında İmam Şâfiî'ye nispet edilen 157 görüş tespit ve tahkik edilmiştir. Görüşlerin İmam Şâfiî'ye aidiyeti araştırılırken bu mezhebin kaynakları incelenmiştir. Sonuç olarak bu görüşlerden 150 tanesinin isabetli, 7 tanesinin ise hatalı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
İbni hazm who considered the second imam of zahiri school of thought died in the year 456/1064. He has written several books and one of them being“almohalla”. He is not only considered the views of Zahiri school of thought but has taken into account İmaam Shafii and many other scholars. İn this article we will detect and verify the views that has been attributed to imam shafii. This article has an introduction, two sections and a conclusion. İn the introduction part, the importance and the purpose, the method and sources of thesis are mentioned. İn the first part, the information about İbni Hazm and Zahiri school are mentioned. İn the second part, the family law in al-Mohalla and the views that has been attributed to imam Shafii are analysed and verified. Whilst looking into the views of İmam Shafii the sources of this school were examined. As a result 150 of them turned out to be accurate and 7 of them turned out to be incorrect.