Farklı dayanak materyallerinin hemen yükleme sonrası implant çevresi dokulara etkisinin karşılaştırılması: in vivo çalışma
Compari̇son of the effects of di̇fferent temporary abutment materi̇als on peri̇-i̇mplant ti̇ssues after i̇mmedi̇ate loadi̇ng: in vivo study
- Tez No: 658595
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZORTUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Farklı Dayanak Materyallerinin Hemen Yükleme Sonrası İmplant Çevresi Dokulara Etkisinin Karşılaştırılması: İn Vivo Çalışma Giriş ve Amaç:Titanyum; mükemmel üstün fiziksel ve mekanik özellikleri göz önüne alınarak, dayanak materyalleri açısından altın standart olarak kabul edilmektedir. Ancak günümüzde titanyum, estetiğin ön planda olduğu bölgelerde, sahip olduğu metalik rengin implant çevresi mukozada oluşturduğu grimsi yansıma nedeniyle estetik bakımdan yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, hemen yükleme protokolüyle titanyum dayanaklar üzerine hazırlanan geçici restorasyonlara alternatif olarak, PEEK dayanak kullanılarak hazırlanan geçici restorasyonların, implant çevresi kemikte meydana gelen kemik kaybına ve implant çevresindeki dokulara etkisinin in vivo olarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 21 hastaya (13 kadın, 8 erkek) uygulanan 32 implant üzerine titanyum ve PEEK dayanaklar kullanarak (14 titanyum ve 18 PEEK) hazırlanan geçici restorasyonlar ile gerçekleştirildi. İmplantların cerrahi olarak yerleştirilmesinden önce, hastanın ağız içi, ağız dışı ve radyografik muayeneleri yapıldı. Hastalar titanyum dayanak grubu (Grup Ti) ve PEEK dayanak grubu (Grup PEEK) olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Her iki grupta da tüm implantlar, üretici firmanın önerileri doğrultusunda, cerrahi olarak kemiğe yerleştirildi. Cerrahi işlem bitiminde implantların ölçüsü kapalı kaşık ölçü tekniği ile polivinilsiloksan ölçü maddesi kullanılarak implant seviyesinde alındı. Model üzerinde oluşturulması düşünülen dişeti kazınarak gruplara göre uygun titanyum veya PEEK dayanaklar analoğun üzerine vidalandı ve geçici restorasyon hazırlanarak hastaya uygulandı. İmplant çevresi kemik seviyesi, ISQ değerleri, sondalama derinliği, kanama indeksi, gingival indeks, plak indeksi ve keratinize dişeti yüksekliği miktarları; operasyon günü, 1. ay sonunda ve 3. ay sonunda olacak şekilde ölçülerek kaydedildi. Çalışmamızda elde edilen verilerin normalitesi Shapiro-Wilks testi kullanılarak p=0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Ölçülen kemik kaybı ve ISQ değerleri ve bu değerler üzerine faktör etkileşimleri tekrarlanan ölçümler ANOVA testi ve Bonferroni düzelmesi kullanılarak Post-Hoc Tukey HSD testi ile p=0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Hastalardan elde edilen niceliksel verilerin birbirleriyle olan ilişkileri ise; p=0,05 anlamlılık düzeyinde Pearson korelasyon analizi kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Yapılan istatistiksel değerlendirmeler doğrultusunda, dayanak çeşidinin ISQ değerleri üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığı (p>0,05), dayanak çeşidinden bağımsız şekilde implant çapının ISQ değerleri üzerinde etkili olduğu (p0,05) görüldü. Sonuçlar: Bu çalışmanın limitasyonları dahilinde; PEEK dayanak kullanılan hasta grubunda daha az kemik kaybı olduğu (p0,05) implant boyunun ISQ değerleri üzerine anlamlı bir etkisi olmadığı (p>0,05) implant çapının ISQ değerleri üzerine anlamlı bir etkisi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of the Effects of Different Temporary Abutment Materials on Peri-implant Tissues After Immediate Loading: In Vivo Study Introduction and Aim: Titanium is considered to be the gold standard among the abutment materials, given its excellent superior physical and mechanical properties.However, it is insufficient in aesthetic areas due to the grayish reflection caused by metallic color around the implant.The aim of this study was to evaluate the effect of PEEK abutments, an alternative to titanium abutments, with acrilic temporary restorations using immediate loading protocol on the marginal bone loss and periimplant tissues. Materials and Methods:This study was performed with temporary restorations using 32 titanium and PEEK abutments (14 titantum and 18 PEEK) on 32 implants performed on 21 patients (13 females, 8 males). Before surgical placement of the implants, intraoral and radiographic examinations were performed. The patients were divided into two groups as titanium abutment group (Grup Ti) and PEEK abutment group (Grup PEEK).In both groups, all implants were placed according to the manufacturer's recommendations. After surgery, impressions were taken using polyvinyl siloxane impression material and closed spoon impression technique.The gingiva which is thought to be formed on the model was scraped and screwed onto the appropriate titanium or PEEK abutment analogue according to the groups and temporary restoration was prepared and applied on the implant.The data were evaluated using repeated measures ANOVA and Post-Hoc Tukey HSD test with Bonferroni correction(a:0.05) at a significance level of p=0.05.The relationships between the quantitative data were evaluated using Pearson correlation analysis at p=0.05 significance level. Results:.The results of the statistical analysis show that abutment type have no significant effect of the abutment type on ISQ values (p> 0.05), but the diameter of implant significantly affected ISQ values independently from abutment type (p 0.05). Conclusions:Within the limitations of this study; there was less bone loss in the PEEK abutment group (p 0.05). Implant length did not have a significant effect on ISQ values (p> 0.05), and implant diameter had a significant effect on ISQ values.