Mandibular iki implant destekli overdenturelarda kantilever peek bar tasarımının implantlar etrafındaki strese etkisi
The effect of cantilever peek bar design on stress around implants in mandibular two implant supported overdenture prostheses
- Tez No: 1008897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÖZDE TÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Araştırmamızın amacı iki implant destekli PEEK bar altyapıya sahip mandibular overdenture protezlerde kantilever uzunluğunun implant, dayanak, vida, bar ve kemik çevresinde oluşturduğu strese etkisini incelemektir. Yöntem: Mandibular 33 ve 43 nolu kanin bölgesine paralel şekilde 2 adet kemik seviyesi implantı konumlandırılan 8 çalışma modeli elde edildi. Modellerde, multinunit abutment üzerine16 mm implantlar arası mesafe ve 2 mm kret yüksekliğine sahip Hader bar altyapıları; kontrol (kantilever içermeyen), 5 mm, 7 mm ve 9 mm distal uzantı seçenekleriyle Co-Cr ve PEEK materyallerinden tasarlandı. Bar altyapılar üzerine 37 ve 47 nolu dişler arası tüm dişleri içeren Hader ataşmanlı mandibular overdenture protezler tasarlandı. Analizler için modellere, çift taraflı olacak şekilde molar bölgeden 100 N vertikal ve 45 derece açıyla 100 N oblik, santral kesicilerin orta hattının insazalinden olacak şekilde 100 N vertikal ve 45 derece açıyla 100 N oblik fonksiyonel kuvvetler uygulandı. Co-Cr / PEEK materyallerinden tasarlanan bar altyapıların farklı tasarımları sonucu kortikal kemikte oluşan maksimum ve minimum gerilme değerleri,implant, dayanak, vida ve bar altyapılarda meydana gelen Von Mises stres değerleri üç boyutlu sonlu elemanlar analiz yöntemiyle incelendi. Bulgular: Çift taraflı olacak şekilde molar bölgeden 100 N büyüklüğünde vertikal yükleme sonrası implant gövdelerinde oluşan Von Mises stres dağılımları incelendiğinde, en yüksek gerilme değeri 5 mm distal uzantılı Co-Cr bar altyapıda (482,69 MPa) gözlendi. Değerler sıralandığında sonuçların Co-Cr 5 mm> Co-Cr 9 mm> Co-Cr 7 mm> Co-Cr kontrol> PEEK kontrol> PEEK 7 mm> PEEK 9 mm> PEEK 5 mm grubu şeklinde olduğu görüldü. Çift taraflı olacak şekilde molar bölgeden 45 derece açıyla 100 N büyüklüğünde oblik yükleme sonrası implant gövdelerinde oluşan Von Mises stres dağılımları incelendiğinde, en yüksek gerilme değeri 5 mm distal uzantılı Co-Cr bar altyapıda (427.57 MPa) gözlendi. Molar oblik yükleme sonucu olan stres sıralaması molar vertikal yükleme ile aynı şekilde olduğu görüldü. Santral kesicilerin orta hattının insazalinden 100 N olacak şekilde vertikal yükleme sonrası implant gövdelerinde oluşan Von Mises stres dağılımları sıralandığında sonuçların Co-Cr 7 mm> Co-Cr 5 mm> Co-Cr 9 mm> Co-Cr kontrol> PEEK kontrol> PEEK 7 mm> PEEK 5 mm> PEEK 9 mm grubu şeklinde olduğu görüldü. Santral kesicilerin orta hattının insizalinden 45 derece açıyla 100 N olacak şekilde oblik yükleme sonrası implant gövdelerinde oluşan Von Mises stres dağılımları incelendiğinde, en yüksek gerilme değeri 7 mm distal uzantılı PEEK bar altyapıda (53,87 MPa) gözlendi. Sonuçlar: Tüm yükleme senaryolarında PEEK bar tasarımlarının hem bar altyapıda hem de peri-implant bölgede, Co-Cr materyaline kıyasla daha düşük stres değerleri oluşturduğu tespit edildi. Çalışmanın sonucunda, bar ve peri-implant bölgede stres değerleri PEEK kullanımıyla azalırken, protez vidalarında oluşan stres PEEK kullanımı ile anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Molar vertikal ve oblik yüklemelerde implant ve çevre kemik dokudaki stres değerleri açısından Co-Cr materyali en olumlu sonucu kantileversiz tasarımda gösterirken, en yüksek stres değerini 5 mm kantileverli tasarımda göstermiştir. PEEK materyali ise bu eğilimin aksine, en düşük stres değerini 5 mm kantileverli tasarımda gösterirken, kantileversiz tasarım en yüksek Von Misses değerini sergilemiştir. Santral vertikal kuvvet altında Co-Cr ve PEEK için implant çevresi stres değerleri en düşük 9 mm kantilever tasarımlı modelde görülürken, santral oblik kuvvet altında bu değerler en düşük 5 mm kantilever tasarımlı modellerde görülmüştür. Verilerimiz incelendiğinde distal kantilever uzantılı tasarımlarda ulaştığımız Von Mises stres değerleri implantın ve kemiğin dayanabileceği maksimum Von Mises ve gerilme/sıkışma stress seviyelerinin altında olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler; PEEK, overdenture, bar, sonlu elemanlar analizi, kantilever
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study is to investigate the effect of cantilever length on the stress generated around implants in mandibular overdenture prostheses with two implant-supported PEEK bar frameworks. Method: In this study, three-dimensional finite element analysis was used, and static linear analysis was applied. Eight study models were obtained with two bone-level implants positioned parallel to the mandibular canine region at positions 33 and 43. In this study, three-dimensional finite element analysis was used, and static linear analysis was applied. Eight study models were obtained with two bone-level implants positioned parallel to the mandibular canine regions 33 and 43. In the models, Hader bar frameworks with a 16 mm implant spacing and a 2 mm ridge height were designed from Co-Cr and PEEK materials with control (without cantilever), 5 mm, 7 mm, and 9 mm distal extension options. Hader attachment mandibular overdenture prostheses covering all teeth between teeth numbers 37 and 47 were designed on the bar substructures. Mandibular overdenture prostheses with Hader attachments covering all teeth between teeth numbers 37 and 47 were designed on the bar substructures. For analysis, functional forces of 100 N vertical and 100 N oblique at a 45-degree angle from the molar region, and 100 N vertical and 100 N oblique at a 45-degree angle from the midline of the central incisors, were applied bilaterally to the models. The maximum and minimum stress values in the cortical bone resulting from different designs of the bar frameworks made of Co-Cr/PEEK materials, as well as the Von Mises stress values occurring in the implant, abutment, screw, and bar frameworks, were examined using a three-dimensional finite element analysis method. Results: When examining the Von Mises stress distributions formed in the implant bodies after vertical loading of 100 N from the molar region in a double-sided manner, the highest stress value was observed in the Co-Cr bar substructure with a 5 mm distal extension (482.69 MPa). When the values were ranked, the results were found to be in the following order: Co-Cr 5 mm > Co-Cr 9 mm > Co-Cr 7 mm > Co-Cr control > PEEK control> PEEK 7 mm> PEEK 9 mm> PEEK 5 mm group. When examining the Von Mises stress distributions formed in the implant bodies after applying a 100 N oblique load at a 45-degree angle from the molar region on both sides, the highest stress value was observed in the Co-Cr bar substructure with a 5 mm distal extension (427.57 MPa). The stress ranking resulting from molar oblique loading was the same as that for molar vertical loading. When the Von Mises stress distributions formed in the implant bodies after vertical loading of 100 N at the incisal of the midline of the central incisors were ranked, the results were seen to be in the order of Co-Cr 7 mm> Co-Cr 5 mm> Co-Cr 9 mm> Co-Cr control > PEEK control > PEEK 7 mm > PEEK 5 mm> PEEK 9 mm group. When the Von Mises stress distributions formed in the implant bodies after oblique loading at 45 degrees from the incisal edge of the central incisors with a load of 100 N were examined, the highest stress value was observed in the 7 mm distal extension PEEK bar substructure (53.87 MPa). Conclusion: In all loading scenarios, PEEK bar designs were found to generate lower stress values than Co-Cr material, both in the bar substructure and in the peri-implant region. The results of the study showed that stress values in the bar and peri-implant region decreased with the use of PEEK, while the stress generated in the prosthetic screws was significantly higher with the use of PEEK. This situation indicates that the amount of deflection exhibited by the PEEK material, due to its low elastic modulus, tends to transfer the load to the screw. In molar vertical and oblique loading, the Co-Cr material showed the most favorable result in terms of stress values in the implant and surrounding bone tissue in the cantilever-free design, while it showed the highest stress value in the 5 mm cantilevered design. In contrast to this trend, the PEEK material showed the lowest stress values in the 5 mm cantilevered design, while the cantileverless design exhibited the highest Von Misses values. Under central vertical force, the lowest stress values around the implant for Co-Cr and PEEK were observed in the 9 mm cantilevered design model, while under central oblique force, these values were lowest in the 5 mm cantilevered design models. Upon examining our data, it was determined that the Von Mises stress values achieved in distal cantilever extension designs were below the maximum Von Mises and tensile/compressive stress levels that the implant and bone could withstand. Keywords; PEEK, overdenture, bar, finite element analysis, cantilever