Farklı CAD/CAM adeziv restorasyon uygulamalarında dinamik-yaşlandırma işleminin bağlanma dayanıklılığına etkisinin incelenmesi
Effect of dynamic-aging on bond strength of different types of CAD/CAM adhesive restorations
- Tez No: 929309
- Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH ÜÇTAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İndirekt restorasyon uygulama işlemi, restorasyonun laboratuvar ortamında/milleme işlemi ile restorasyonun üretimini takiben, tercih edilen restoratif materyale bağlı olarak, dayanak yüzeyi ve restorasyon iç yüzeyinin ilave işlemlerle hazırlanması ve adeziv simantasyon tekniği ile restorasyonun hazırlanan dayanak yüzeyine bağlanma işlemini içerir. Dijital diş hekimliğindeki gelişmeler ile beraber gelişen Bilgisayar Destekli Tasarım/Bilgisayar Destekli Üretim (Computer Aided Design/ Computer Aided Manufacturing = CAD/CAM) tekniği ile üretilen indirekt sabit restorasyon uygulamalarının klinik başarısında en önemli faktörlerden biri adeziv simantasyon işlemidir. Adeziv simantasyon tekniğinde amaç hem dayanak yüzeyinde hem de restorasyon iç yüzeyinde güvenilir bağlanma dayanıklılığının sağlanmasıdır. Günümüzde, CAD/CAM tekniği ile uygulanan yeni tanıtılan fiber ile güçlendirilen kompozit rezin restoratif blok materyallerin bağlanma dayanıklılığı/adezyon üzerine laboratuvar ve klinik çalışmalar sınırlı sayıdadır. Laboratuvar koşullarında yüksek bağlanma dayanıklılığı sergileyen adeziv simantasyon materyalleri klinik koşullarda daha güvenle kullanılabilir; güvenilir bağlanma değerleri elde edildiğinde restorasyonun klinik uygulama alanları genişletilebilir. Bu tez çalışmasının amacı, biri hibrit seramik diğeri FRC iki farklı CAD/CAM indirekt restorasyon materyallerinin adeziv simantasyon işlemi sırasında, biri kompozit rezin esaslı yapıştırma simanı diğeri kendinden adeziv rezin siman olmak üzere kullanılan iki farklı rezin-esaslı yapıştırma simanlarının ışık ile polimerizasyonu sırasında direkt ve indirekt ışık uygulama tekniklerinin etkileşimlerinin yaşlandırma işlemi öncesi ve sonrası makaslama bağlanma dayanıklılık testi ile incelenmesi ve elde edilen laboratuvar sonuçlarına dayanarak diş hekimlerine indirekt adeziv restorasyon uygulamalarında uygun restoratif materyal ile uyumlu yapıştırma siman materyal seçiminde rehber olmasıdır. Çalışma için istatiksel güç analizinde toplam test örnek sayısı n=256 (n=8/grup) olarak belirlendi. Tez çalışmasında indirekt restoratif materyali: Deneysel fiber ile güçlendirilen kompozit rezin restoratif blok materyal ve hibrit seramik (Cerasmart 270, GC); rezin-esaslı yapıştırma siman materyali: Düşük viskoziteli kısa fiberle güçlendirilen kompozit rezin restoratif materyal (everX Flow, GC) ve kendinden adeziv rezin siman (G-CEM ONE, GC) kullanıldı. Adeziv simantasyon işlemi sırasında tüm restoratif materyal iç yüzeylerinde kum püskürtme ile pürüzlendirme işlemi gerçekleştirildi. Bu işlemi takiben test gruplarının yarısına primer (G-CEM ONE Adhesive Enhancing Primer, GC) uygulaması, diğer yarısına primer uygulamasını takiben adeziv rezin (G2-BOND Universal, GC) uygulaması yapıldı. Rezin-esaslı yapıştırma siman materyallerinin polimerizasyonu sırasında direkt ve indirekt polimerizasyon yöntemleri uygulandı. Direkt polimerizasyon yönteminde ışık uygulaması rezin-esaslı yapıştırma siman materyaline direkt uygulanırken indirekt polimerizasyon yönteminde ışık uygulaması restoratif materyal dış yüzeyinden uygulandı. Hazırlanan tüm test örnekleri distile su içinde 37oC etüvde 24 saat bekletildi. Test örneklerinin yarısı 24 saat bekleme süresi sonunda, 16 saat 100oC distile su içerisinde yüksek ısı uygulaması ile hızlandırılmış hidrotermal yaşlandırma işlemine tabi tutuldu (UT6060 Drying oven, Heraus Instruments). Tüm test örneklerinin makaslama bağlanma dayanıklılık (shear bond strength = SBS) değerleri, Universal Test cihazında (LR30K plus, Lloyd Instruments) 1 mm/dk kuvvet uygulaması ile saptandı. Her gruba ait makaslama bağlanma dayanıklılık değerleri megapaskal (MPa) birimi ile ifade edildi. Tez çalışmasında elde edilen verilerin normal dağılmamasından dolayı, ikili gruplar arasındaki karşılaştırmalarda; Mann-Whitney U testi kullanıldı. Güven aralığı %95 ve istatiksel anlamlılık değeri ise 0,05 olarak belirlendi. Tüm test grupları arasında en yüksek SBS değeri (25,28 ± 4,12), direkt polimerizasyon yöntemi ile hazırlanan, yaşlandırma işlemi uygulanan grup (Cerasmart + primer + adeziv + kendinden adeziv rezin ); en düşük SBS değeri ise (12,09 ± 3,43), indirekt polimerizasyon yöntemi ile hazırlanan, yaşlandırma işlemi uygulanan gruplara (FRC + primer + fiberle güçlendirilen kompozit rezin) aittir. Direkt ve indirekt polimerizasyon yöntemleri ile hazırlanan test grupları karşılaştırıldığında, direkt polimerizasyon yöntemi ile hazırlanan test gruplarına kıyasla, indirekt polimerizasyon yöntemi ile hazırlanan test grupları daha düşük SBS değerleri sergiledi. SBS test sonuçlarına göre, primer uygulamalarını takiben adeziv rezin uygulanan test grupları daha yüksek SBS değerleri sergilerken, hidrotermal yaşlandırma işlemi uygulanan test gruplarında SBS değerinin daha düşük olduğu tespit edildi. Makaslama bağlanma dayanıklılık test tekniği, indirekt restoratif materyaller ile rezin-esaslı yapıştırma siman materyalleri arasındaki bağlanmanın değerlendirilmesinde klinik koşulları taklit eden, güvenilir, uygulaması kolay ve kısa sürede sonuç elde edilen test tekniğidir.
Özet (Çeviri)
The process of indirect restoration involves the fabrication of the restoration in a laboratory setting or through milling, followed by the preparation of the substrate surface and the internal surface of the restoration based on the selected restorative material. After that, the restoration is bonded to the prepared substrate surface using adhesive cementation techniques. With the advancements in digital dentistry, adhesive cementation has become a key factor in the clinical success of indirect fixed restorations which is produced using Computer-Aided Design/Computer-Aided Manufacturing (CAD/CAM) techniques. The primary objective of adhesive cementation is to achieve reliable bond strength on both the substrate and the internal surface of the restoration. Despite the increasing use of fiber-reinforced composite restorative block materials developed for CAD/CAM techniques (FRC), laboratory and clinical studies on their bond strength and adhesion remain limited. Adhesive cements demonstrating high bond strength under laboratory conditions can be more confidently used clinically, expanding the applications of restorations when reliable bond values are achieved. The aim of this study was to evaluate the effects of two different CAD/CAM indirect restorative materials (a hybrid ceramic and an experimental FRC block) and two types of resin-based luting cements (a composite resin-based cement and a self-adhesive resin cement) on shear bond strength (SBS) under direct and indirect light curing techniques, both before and after aging. Based on the laboratory findings, the study aims to guide clinicians in selecting compatible restorative materials and luting cements for indirect adhesive restorations. Statistical power analysis determined a total of 256 test specimens (n=8 per group). The restorative materials used were a hybrid ceramic (Cerasmart 270, GC) and an experimental fiber-reinforced composite resin block. The resin-based luting cements included a low-viscosity short-fiber-reinforced composite resin material (everX Flow, GC) and a self-adhesive resin cement (G-CEM ONE, GC). Surface treatments included sandblasting for all restorative materials. Half of the test groups received a primer application (G-CEM ONE Adhesive Enhancing Primer, GC), while the other half received an additional layer of adhesive resin (G2-BOND Universal, GC) following the primer. During polymerization, both direct and indirect light curing techniques were applied. In the direct method, light was applied directly to the resin cement, while in the indirect method, light was applied through the outer surface of the restorative material. All test specimens were stored in distilled water at 37°C for 24 hours. Half of the specimens underwent accelerated hydrothermal aging in distilled water at 100°C for 16 hours (UT6060 Drying Oven, Heraus Instruments). SBS values were measured in megapascals (MPa) using a Universal Testing Machine (LR30K plus, Lloyd Instruments) at a crosshead speed of 1 mm/min. Due to the non-normal distribution of the data, Mann-Whitney U tests were used for pairwise comparisons, with a 95% confidence interval and a significance level of 0.05. The highest SBS value (25.28 ± 4.12 MPa) was observed in the group prepared using direct polymerization and subjected to aging (Cerasmart + primer + adhesive resin + self-adhesive resin cement), while the lowest SBS value (12.09 ± 3.43 MPa) was observed in the group prepared using indirect polymerization and subjected to aging (FRC + primer + fiber-reinforced composite resin). Groups prepared with indirect polymerization exhibited lower SBS values compared to those prepared with direct polymerization. Groups with adhesive resin application following primer showed higher SBS values compared to those without adhesive resin. Aging decreased SBS values significantly. The results suggest that shear bond strength testing is a reliable, clinically relevant method to evaluate bonding between indirect restorative materials and resin-based luting cements, providing insights into material performance under simulated clinical conditions.