Devinimsel modüler heykeller
Kinetic modular sculptures
  1. Tez No: 461376
  2. Yazar: SİNEM AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ALTUNÖZ YONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Doğadaki hareketliliğin ve gün içinde değişen ışığın, nesneler üzerindeki etkileşimin sanatçıyı büyük ölçüde etkilediği bilinen bir gerçektir. Bu devingenliğin göstergelerini işitsel, görsel ve yazınsal edebiyata yansımaları, modern sanat içinde çokça örneklendirmek mümkündür. Empresyonizm ile başlayan bu etkileşim süreci günümüze dek farklı birçok örnekle çeşitlenmiştir. Yer kürenin güneşin ve kendi ekseni etrafında yaptığı hareket ile oluşan mevsimler ve gece ile gündüz zaman diliminde olduğu gibi tüm canlıların doğum ve ölüm süreçlerinde de bu devingen dönüşümün gözlemlenmesi olasıdır. Varlığın, var olmanın sürekliliğini sağlayan bu eylem aslında güçlü bir dengenin de göstergesidir. Doğada gerçekleşen bu oluşumlar gibi her bir birim kendi devinimiyle kendi sınıfını oluşturmaktadır. Bundan dolayı çalışma konusunun temelini oluşturan devinim ve modüler kurgular çerçevesinde modern sanattan günümüze incelenen örneklerden hareketle Devinimsel Modüler Heykeller başlıklı tez çalışma raporu hazırlanmıştır. Araştırmada modernizmden bugüne statik ve kinetik heykel örnekleri üzerinden dönemler incelenmiştir. Diğer taraftan ele alınan örneklerin çözümlemeleri yapılırken yapıtın kaynağına inilmiştir. Heykelden, anıt ve mimari yapıya uzanan devinim ve modüler yapı irdelenmiş, sanatçıyı etkileyen ana etken araştırılmıştır. Yapılan özgün çalışmalar kavramsal çerçevede ele alınan bu örnekler ile ilişkilendirilmiştir. Sonuç olarak doğal koşullarla hareket kazanan heykeller mekanik kurgularla da devingen hale dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In nature, mobility and the changing light throughout the day, it is a known fact that the artist greatly affects the interaction of the objects. This mobility indicators auditory, visual, and literary reflections on literature, it is possible to illustrate in a lot of Modern Art. Starting with impressionism, this process has diversified into many different examples of interaction until the present day. A movement that occur with the seasons and the sun and the earth around its axis day and night in the time zone, birth and death processes it is possible to observe this dynamic transformation of all beings. Actually this action, which provides a strong balance of existence is a manifestation of the continuity of being. Each unit has its own momentum constitute a class of its own. Because of this, the work form the basis of precession and modular constructions within the framework of the examined specimens from modern art to the present moving from“Kinetic Modular Sculptures”titled thesis study report has been prepared. Examples of modernism in the present research were investigated over the period of the static and kinetic sculpture. On the other hand, in the analysis of the examples discussed, while the work has been in identifying the source of. Statues, monuments and architectural structures into a modular structure and extending to procession has been made, the main factors that affect the artist were investigated. The examples discussed in the conceptual framework of the original studies made have been associated with. As a result, fiction has been transformed into a dynamic mechanical sculptures in natural conditions with one motion.