Deneysel adezyon modelinde, intraabdominal borik asidin etkisi
Effect of intraabdominal boric acid in experimental adhesion model
  1. Tez No: 658628
  2. Yazar: RIDVAN BARKIN KABALAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA TUTCU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Tıbbi ve cerrahi tekniklerin zaman içindeki gelişimi sonucunda, batın operasyonlarının daha sık yapılması, intraabdominal adezyonların daha sık görülmesine sebep olmuştur. Tüm batın cerrahilerinin sonucunda %90'dan fazla oranda intraabdominal adezyon gelişmektedir. Çalışmamızda adezyon modeli oluşturulmuş ratlarda, %5 borik asit solüsyonu uygulamasının batın içi adezyon gelişimine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız her biri 16 adet rat içeren 2 grupta (adezyon modeli ve %5'lik borik asit solüsyonu uygulanmış) yapıldı. Operasyon sonrası 14. günde ratlar sakrifiye edilip tekrar eksplore edildi ve gelişen adezyonlar makroskopik ve mikroskopik olarak değerlendirildi. Makroskopik ve mikroskobik skorlamalar sonucunda elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 24 programında Mann-Whitney U testi ile değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi "p
Özet (Çeviri)
Objective: As a result of the development of medical and surgical techniques over time, more frequent abdominal operations have caused intra-abdominal adhesions to be seen more frequently. Postoperative intra-abdominal adhesions occur in more than 90% of all laparotomies. In our study, we aimed to investigate the effect of 5% boric acid solution application on intra-abdominal adhesion development in rats with an adhesion model. Materials and Methods: Our study was carried out in 2 groups (adhesion model and 5% boric acid solution were applied), each containing 16 rats. On the 14th postoperative day, rats were sacrificed and re-explored, and the adhesions that developed were evaluated macroscopically and microscopically. The data obtained as a result of macroscopic and microscopic scoring were evaluated with the Mann-Whitney U test in IBM SPSS Statistics 24 program. Statistical significance level was determined as "p