Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan yenidoğan işitme taraması test sonuçlarının risk faktörleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of relati̇onshi̇p between ri̇sk factors and newborn heari̇ng screeni̇ng test results of Bezmi̇alem Vakif University Medical Faculty hospital
- Tez No: 658629
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER TOLGA ÖZGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Türkiye'de Ulusal Yenidoğan İşitme Taraması Testi Programı 2004 yılından beri ülke çapında tüm yenidoğan bebeklere uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2014 yılının başından 2020 yılı Haziran ayına kadar yapılmış tüm yenidoğan işitme tarama test sonuçlarının incelenmesi, sonuçların araştırılan risk faktörleri ile ilişkisinin ölçülmesi, uygulanan işitme taraması testlerinin etkinliğinin ve uygulanabilirliğinin değerlendirilmesidir. Yöntem ve Gereçler: Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2014 yılının başından 2020 yılı Haziran ayına kadarki 7 yıllık süreçte yapılıp kayıt altına alınan 8085 bebeğin yenidoğan işitme tarama test sonuçları çalışmaya dahil edildi. İşitme taraması test protokolü kapsamında tüm bebeklere ''Transient Evoked Otoacoustic Emissions'' (geçici uyarılmış otoakustik emisyon ölçümü / TEOAE) ve/veya ''Auditory Brainstem Response'' (işitsel beyin sapı yanıtı / ABR) testleri ile işitme taraması yapıldı. Tarama testini geçemeyip refere edilen bebekler takibe alındı. Tarama testleri yenidoğan dönemindeki bebeklere uygulandı. Her iki kulak için tarama testleri ayrı ayrı uygulandı, sonuçlar;“bilateral geçti”, ''sağ geçti, sol refere'', ''sol geçti, sağ refere'', ''bilateral refere'' şeklinde kaydedildi. İşitme tarama testlerinden bilateral olarak geçemeyen tüm bebekler tarama protokolü sonucunda referans merkezlere yönlendirildi. Referans merkezlerde yapılan testler sonucu işitme kaybının olup olmadığı belirlendi. İşitme kaybı olan ve olmayan bebeklerdeki risk faktörlerinin sıklığı karşılaştırıldı. Bulgular: Ulusal Yenidoğan İşitme Taraması Testi uygulanan 8085 bebeğin %98,2'sinde (n:7941) işitme kaybı yokken, %0,9'unda (n:74) işitme kaybı saptandı. Ulusal Yenidoğan İşitme Taraması Testi protokolüne başlayan ama takiplerine devam etmeyen %0,9 (n:70) bebek vardı. Taranan bebeklerde cinsiyet dağılımı, doğum tartısı, düşük doğum ağırlığı (
Özet (Çeviri)
Background: National Neonatal Hearing Screening Test Program has been applied to all newborns since 2004 in Turkey. The purpose of this study is the examination of all neonatal hearing screening test results recorded in Bezmialem Vakıf University Hospital from the beginning of 2014 to June 2020, interpretation of relationship between these test results and investigated risk factors, the evaluation of effectiveness and applicability of the hearing screening tests applied. Material and methods: In Bezmialem Vakıf University Hospital, 8085 newborn screening test results, recorded in the 7 -year-period from beginning of 2014 to June 2020, have been included in this study. With regard to hearing screening test protocol, all babies were screened for hearing with TEOAE (Transient Evoked Otoacustic Emissions) and ABR (Auditory Brainstem Response) tests. Babies who failed the screening tests were followed. Moreover, screening tests were performed individually for each ear. Then these test results were recorded as 'passed bilaterally', 'right ear passed, left ear failed', 'left ear passed, right ear failed', 'failed bilaterally'. All babies who cannot pass the screening tests bilaterally were directed to reference centers. Furthermore, the presence of hearing loss was determined as a result of the the tests performed in reference centers. The frequencies of risk factors in babies with and without hearing loss were compared. Results: While 98.2% (n:7941) of 8085 babies had no hearing loss, 0,9% (n:74) had hearing loss. There were 0,9% (n:70) babies who started the National Neonatal Hearing Screening Test protocol but did not continue their follow up. Gender distribution, birth weight, low birth weight (