Farklı fazlarda ve sistemlerde üretilen Ni-Ti döner eğe sistemlerinin apikalden taşan debris miktarı yönünden karşılaştırılması
- Tez No: 658627
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ZIRAMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Farklı Fazlarda ve Sistemlerde Üretilen Ni-Ti Döner Eğe Sistemlerinin Apikalden Taşan Debris Miktarı Yönünden Karşılaştırılması Çalışmamızın amacı alt çene santral dişlerinde ProTaper Universal, ProTaper Gold, One Shape ve One Curve kullanılarak yapılan preparasyon sonrasında apikalden taşan debris miktarının değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 60 adet ortodontik ve periodontal nedenlerle yeni çekilmiş mandibular santral insan dişleri kullanılmıştır. Dişler, uygulanacak kök kanal preparasyon yöntemlerine göre her bir grupta 15 diş olacak şekilde 4 gruba ayrılmıştır. Giriş kavitelerinin açılmasından sonra bir ISO 15 no.lu K tipi eğe kök ucunda görününceye kadar kanal içinde ilerletilmiştir. Eğenin apekste göründüğü andaki boyundan 1 mm kısa olarak çalışma boyu belirlenmiştir. Taşan debris miktarını incelemek için özel olarak hazırlanan eppendrof tüplere dişler yerleştirilerek preparasyon yapılmıştır. Grup 1'de ProTaper Universal, grup 2'de ProTaper Gold, grup 3'te One Shape grup 4'te ise One Curve rotary eğe sistemleri kullanılarak preparasyonlar tamamlanmıştır. Kuru debris ağırlığının tespiti amacıyla tüplerin her biri 10-5'e duyarlı hassas terazi ile ölçülmüştür. Apikalden taşan debris miktarlarının incelenmesinde elde edilen veriler IBM SPSS 20.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Ölçüm sonuçları arasındaki farklılıklar test edilirken Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk testi, hangi grupların birbirinden farklı olduğunu tespit etmek amacıyla Mann Whitney U testi kullanılmış ve p değerinin 0,05'ten küçük olduğu değerler istatiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgularımızın sonuçlarına göre apikalden taşan debris miktarı en fazla ProTaper Universal grubunda en az ise ProTaper Gold grubunda görülmüştür. One Curve grubu One Shape grubuna göre daha az debris taşırmıştır fakat aralarında istatiksel olarak fark bulunamamıştır (p=0,983).
Özet (Çeviri)
Comparison Of Ni-Ti Rotary File Systems Produced In Different Phases And Systems In Terms Of The Amount Of Debris Extruded From The Apical The purpose of our study is the evaluation of apically extruded debris after using ProTaper Universal, ProTaper Gold, One Shape and One Curve at mandibular santral teeth. In our study we use 60 human mandibular santral teeth that pullout with periodontal and orthodontic reasons. Teeth are seperated into 4 group with 15 teeth as preparation system. After the initial cavity has opened an K file apply throught the canal until the file can be seen at the tip of the root. The working lenght has determine 1 mm shorter than that. The teeth are places into special eppendrof tube to examine the extruded debris after the preperation. The preperation has accomplished with ProTaper Universal in group 1, ProTaper Gold in group 2, One Shape in group 3 and One Curve in group 4. To determine the dry debris weight evert vial we use precision balance with the 10-5 sensitivity. IBM SPSS 20.0 has been used for statistical evaluation of apically extruded debris. Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk test has been used to test difference of results. To determine which group is differ than the other groups Mann Whitney U test has been used and p < 0,05 has specify for the statically significaant. The result of our study larger amount of apically extruded debris has evaluated at ProTaper Universal group and than ProTaper Gold group. There is no significant difference between One Curve and One Shape groups but these two group has less extruded debris. (p=0,983).