Belli başlı yüzey sulama yöntemlerinin projelendirilmesinde uygulanan yeni yaklaşımlar üzerinde bir inceleme
  1. Tez No: 65863
  2. Yazar: MEHMET YAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET BELLİ BAŞLI YÜZEY SULAMA YÖNTEMLERİNİN PROJELENDİRİLMESİNDE UYGULANAN YENİ YAKLAŞIMLAR ÜZERİNDE BİR İNCELEME YAŞLLMEHMET Yüksek Lisans Tezi, E.Ü. Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Tez Yöneticisi; Prpf.Dr. Sait Yaşar MART 1 997, 48 SAYFA Bu çalışmada yüzey sulama yöntemlerinin tasarımında Amerika Birleşik Devletleri Toprak Koruma Örgütü tarafından geliştirilen yeni yaklaşımların açıklanması amaçlanmıştır. Bu yaklaşımlardan yüzey sulama yöntemlerinin tasarımında kullanılan eşitlik ve grafikler toprak infîltrasyon gruplarına göre yapılan sınıflandırmalar esas alınarak geliştirilmiştir. Toprak infîltrasyon gruplarında kullanılan eşitlik aşağıdaki gibidir. F = aT +c, Burada; F = İnfiltre olan toplam su derinliği (mm) T = Suyun toprak tararından infiltre olabilmesi için gereken zaman süresi (dak.) a,b ve c = Toprak infîltrasyon gruplarına ilişkin katsayılardır. Söz konusu yaklaşımlara göre, yüzey sulama yöntemlerinin tasarımında sulanacak tarım arazisi için uygun infîltrasyon grubu seçilmekte ve bu amaçla önce arazide uygulanacak sulama yöntemlerinim tipine göre; tava (göllendirme) ve border (uzun tava) sulama yöntemleri için“ Silindir İnfîltrometre ”veya“ Tavalarda Suyun Göllendirilmesi ”, karık sulama yöntemi içinse“ Karıklara Giren ve Çıkan Suyun ölçülmesi ”gibi değişik infîltrasyon testleri yapılmaktadır. İnfîltrasyon ölçüm sonuçlarının değerlendirilmesi ile elde edilen kümülatif infîltrasyon eğrileri infîltrasyon gruplarına ilişkin eğrileri içeren belli bir grafik ile üst üste getirilerek uygun infîltrasyon grubu belirlenmektedir. Daha sonra ise uygulanacak sulama yönteminin tasarım kriterlerinin belirlenmesinde, bu amaçla geliştirilen eşitlikler ve grafikler kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT YAŞLI,MEHMET Msc in Agriculture Eng. Supervisor: Prof.Dr.S AİT YAŞAR MARCH 1997,48 PAGES In this study,design procedure of surface irrigation methods follow closely those of the Soil Conservation Service (USDA.1979) and its method of describing water intake by soils is followed.The basis of the SCS design is to classify soils into intake families.The eguation of these families is as follows. F=aTb+c where; F=The cumulative intake(mm) T=The time water is contact with the soil (minute) a,b,c=The contans unigue to each intake family For design the surface irrigation methods,the selection of an appropriate intake family can only be made by running field tests.For irrigation methods (basins,border) ring infiltrometer or basin ponding tests and inflow-outflow test for furrow irrigation can be run.The measured cumulative infiltration is plotted on fig related with intake family is selected.Than, design eguations and charts are used for surface irrigation methods design.