Bacillus subtilis'ten antifungal ve antibakteriyal antibiyotiklerin üretimi ve etki spektrumlarının tespiti
- Tez No: 65862
- Danışmanlar: PROF. DR. SANVER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bacillus subtîlis' ten ANTIFUNGAL VE ANTİBAKTERİYAL ANTİBİYOTİKLERİN ÜRETİMİ VE ETKİ SPEKTRUMLARTNIN TESBİTİ YILDIZ, Mustafa Erhan Yüksek Lisans Tezi, Biyoteknoloji Anabilim Dalı Tez Yöneticisi; Prof. Dr. Sanver Ekmekçi Haziran 1997, 43 sayfa Bu çalışmada 5 farklı Bacillus subtilis susu içerisinden seçilen Bacillus subtilis IPS01 susu kullanılarak antifungal ve antirnikrobiyal spektruma sahip antibiyotik üretimi yapılmıştır. Bu amaçla, derin kültür fermentasyonu ile değişik ortamlarda organizmanın büyümesi ve antibiyotik üretimi incelenmiştir. Organizmanın en iyi geliştiği ve antibiyotoik üretiminin maksimum olduğu ortam bulunduktan sonra sıcaklığın mikroorganizmanm gelişmesine etkileri araştırılmıştır. Optimum üreme ortamı ve ortam sıcaklığı seçildikten sonra kültür filtratının ve ham antibiyotik ekstrakumn farklı fungus ve bakterilere karşı etki spektrumları araştırılmıştır. Bu amaçla içlerinde aflatoksijenik ve fitopatolojik fungusların da bulunduğu pekçok fungus kullanılmıştır. Antibiyotiğin en etkin olduğu funguslar, üç tanesi aynı zamanda birer bitki patojeni olan Rhizoctonia solanı, Fusarium oxysporum, Penicillium cyclopium ve Verticillium dahliae olarak tesbit edilmiştir. İturin grubu antibiyotikler güçlü antifungal etkilerine karşın zayıf antibakteriyal etki sergilemektedirler. Bunun bakteri hücre kompozisyonu ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Bizim çalışmamızda da benzer sonuçlar elde edilmişin Ürettiğimiz antibiyotik bakterilere karşı ya çok düşük aktivite göstermiştir ya da hiç etkili olmamıştır. Son olarak ürettiğimiz antibiyotiğin tanımlanması amacıyla TLC çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda, literatürdeki Rf değerleri göz önüne alınarak elimizdeki antibiyotiğin Bacillomycin D olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
vu ABSTRACT PRODUCTION OF ANTIBIOTICS FROM Bacillus subtilis AND DETERMINATION OF THEIR ANTD7UNGAL AND ANTD3ACTERIAL SPECTRUM YILDIZ, Mustafa Erhan MSc in Biotechnology Supervisor: Prof. Dr. Sanver Ekmekçi June 1997, 43 pages Different Bacillus subtilis strains produce a group of antibiotics namely iturins which possess antifungal and antibacterial activities. Iturins are used for biological control of plant diseases. In this study we selected the most effective strain of Bacillus subtilis and tested antifungal and antibacterial effects of bacterium itself and metabolites produced by the selected strain that is Bacillus subtilis IPS01 against wide range of fungi mainly phytopathological fungi and some bacteria including human pathogens. We also tried to identify the substance responsible for strong antifungal activity. TLC studies revealed that antibiotic is bacillomycin D. Abstract Bacillus subtilis suşlan iturin ailesine ait antibiyotikler üretmektedir. Bu antibiyotikler antifungal ve antibakteriyal aktiviteye sahiptirler. Iturin grubu antibiyotikler biyolojik kontrol ajanı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, elimizdeki Bacillus subtilis suşlan arasından en etkili olan suş seçilmiştir. Seçilen Bacillus subtilis EPS01 hücrelerinin ve bu hücrelerden elde edilen metaboHtlerin antifungal ve antibakteriyalvuı etkileri araştırılmıştır. Test organizmaları olarak çoğunluğunu fitopatolojik küfler ve patojen bakterilerin oluşturduğu bakteri ve funguslar kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda antibiyotik aktivite gösteren maddenin, TLC çalışmaları ve Rf değerleri baz alındığında bacillomycin D olduğu belirlenmiştir.