Posterior implant üstü kronlarda CAD/CAM kompozit ve zirkonya blokların mekanik özelliklerinin üç nokta eğme testi ve sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of biomechanic properties of composite-based and zirconia CAD/CAM blocks by 3-point bending test and 3-d finite element analysis in posterior implant supported crowns
- Tez No: 658638
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT HAKAN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İmplant üstü restorasyonlarda ideal materyali bulmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bu arayış çalışmacıları yeni ürünleri bulmaya ve onları geliştirmeye sürüklemektedir. Çalışmamız da piyasaya yeni çıkmış olan 4 adet kompozit içerikli CAD/CAM bloklar ile uzun süredir piyasada olan bir zirkonyum bloğun karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu 5 malzemenin malzeme esneklik değerleri 3 nokta eğme testi ile incelenerek elastisite modülleri tespit edilmiştir. CAD modeller hazırlandıktan sonra 2 farklı (oblik, vertikal) yükleme senaryosu hazırlanmış ve hazırlanan modeller ile 3 Boyutlu Sonlu Elemanlar Analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında implant üstü restorasyonlarda malzemenin elastik modülünün değişmesinin implant ve periferal kemiğe iletilen streslerde değişime sebep olmadığı gözlenmiştir. Önemli bir farklılık ise abutment-kron bağlantı bölgesinde tespit edilmiştir. Abutment malzemesi olan titanyuma en yakın elastik modül değeri gösteren malzemenin abutment kron bağlantı bölgesinde minimum Von Mises stresi gösterdiği tespit edilmiştir. Piyasaya yeni sürülen bu 4 kompozit içerikli CAD/CAM blok molar bölgede tek üye implant üstünde yapılan analizler içerisinde güvenli bölgede kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies are ongoing to find the ideal material in implant supported restorations. This pursuit drives the researchers to find and to develope new products. The goal of this study is to compare 4 composite-based CAD/CAM blocks with a zirconium block that has been in the market for a long time. The elasticity charecteristics of these 5 materials were realized with the 3 point bending test. After the CAD models were made, 2 different (oblique, vertical) loading scenarios were prepared. 3D finite element analysis was performed with the prepared models. In the light of the results, it was observed that the change in the elastic modulus of the material in the implant restorations did not cause any change in the stresses transmitted to the implant and peripheral bone. An important difference was detected in the abutment-crown junction area. It was determined that the material showing the closest elastic modulus value to titanium, which is the abutment material, showed minimum Von Mises stress in the abutment- crown joint area. These 4 composite CAD/CAM blocks, which have just been put on the market, remained in the safe zone within the molar region, during the analysis performed on a single-unit implant.