Derin sedasyon uygulamalarında yapılan restoratif tedavilerin klinik başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical success of restorative treatments under deep sedation
  1. Tez No: 658637
  2. Yazar: ECE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖKTE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, sedasyon altında yapılan restoratif tedavilerin 12 aylık klinik başarısını retrospektif olarak değerlendirmektir. Araştırmaya yaşları 3-6 arasında değişen 16 hastanın, sedasyon altında geleneksel cam iyonomer ve kompomer ile restore edilen 106 süt dişi dahil edilmiştir. Restorasyonlar 3., 6. ve 12. aylarda Modifiye USPHS kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Alfa ve Bravo skoru alan restorasyonlar başarılı kabul edilmiş, herhangi bir parametreden başarısız sayılan dişler çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmanın bulguları değerlendirildiğinde, 1 yıllık takip süresince en sık görülen başarısızlık sebebi %17,8 ile kenar uyumsuzluğu olmuştur. Restoratif materyaller açısından 3., 6. ve 12. ay verileri değerlendirildiğinde sadece anatomik form kriterinde cam iyonomer ve kompomer arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuş (p=0,048), kompomerlerin daha başarılı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate retrospectively the 12-month clinical success of restorative treatments under sedation. The study included 16 patients aged 3-6 years, treated under sedation, and 106 primary teeth restored with glass ionomer and compomer of these patients. Restorations were clinically evaluated at the 3rd, 6th, 12th months according to the modified USPHS criteria. The Alpha+Bravo score percentage considered as clinical success and teeth that were not successful from any parameter were excluded. When the restorations are evaluated, the most common failure during the 1-year follow-up was the marginal adaptation with 17.8%. When the restorative materials were evaluated at the 3rd, 6th, and 12th months, only a statistically significant difference was found between the glass ionomer and the compomer in the anatomic form criteria (p=0,048), and the compomers were found to be more successful.