CAD/CAM seramik ve nano seramik materyallerin farklı yüzey bitirme tekniklerinin ve renk stabilitelerinin karşılaştırılması
Comparison of different surface finishing techniques and color stability of CAD/CAM ceramic and nano ceramic materials
- Tez No: 658642
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BERKSUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
CAD/CAM teknolojinin gelişmesi ve estetik anlayışının önem kazanması protetik tedavide kullanılan materyallerin de gelişmesine yol açmıştır. Kaybolan diş dokusunun yerine konulması amacıyla geliştirilen bu materyaller üzerinde uygulanan polisaj yöntemleri, yüzey özelliklerini ve restorasyoun sağ kalım oranını etkilemektedir. Çalışmanın amacı; farklı kompozisyonlardaki 4 ayrı CAD/CAM materyali (IPS E-max CAD, Vita Suprinity, Lava Ultimate, GC Cerasmart) yüzeylerine uygulanan iki farklı parlatma yönteminin yüzey pürüzlülüğü ve renk parametlerinde meydana gelen değişimin in vitro olarak incelenmesidir. Her örnek grubundan 15 adet olacak şekilde toplam 120 örnek (n:120) yüzeyine manuel parlatma araçları ve glaze yöntemleri uygulanmıştır. Tüm materyaller, üretici firma önerileri doğrultusunda uygulanmıştır. Örneklerin yüzey pürüzlülük ölçümleri kontakt profilometre cihazı ile renkleri CIELab renk sistemine göre spektrofotometre cihazı ile başlangıçta ve yüzey işlemi uygulaması sonucunda ölçülmüştür. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; glaze uygulanan örneklerin Ra değerleri, manuel parlatma uygulanan örneklerin Ra değerinden daha yüksek bulunmuştur. En yüksek Ra değeri glaze uygulanan GC Cerasmart (0.544), en düşük Ra değeri manuel parlatma uygulanan Vita Suprinity (0.185) örnek gruplarında görülmüştür. İncelenen L*, a*, b* değerlerinin sonuçlarına göre ∆E değişimi hesaplanmıştır. Glaze uygulanan grupların ∆E değeri (1.88), manuel parlatma uygulanan grupların ∆E değerinden (1.46) yüksek bulunmuş, en yüksek ∆E değeri Vita Suprinity örnek grubunda (2.35), en düşük ∆E değeri IPS E-max CAD örnek grubunda (1.15) saptanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler doğrultusunda manuel parlatma işleminin restorasyonlarda pürüzsüz bir yüzey oluşturmada daha etkin bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. ∆E değişim sonuçlarına göre manuel parlatma ve glaze işlemi sonucunda materyallerde gözle fark edilebilir, klinik olarak kabul edilebilir sonuçlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of CAD/CAM technology and the importance of aesthetic understanding have also led to the development of materials used in prosthetic treatment. Polishing methods applied on these materials developed to replace the lost tooth tissue affect the surface properties and the survival rate of the restoration. Purpose of the study; It is the in vitro examination of the change in surface roughness and color parameters of two different polishing methods applied to the surfaces of 4 different CAD / CAM materials (IPS E-max CAD, Vita Suprinity, Lava Ultimate, GC Cerasmart) in different compositions. Manual polishing tools and glazing methods were applied to a total of 120 samples (n: 120), 15 from each sample group. All materials were applied in line with the manufacturer's recommendations. Surface roughness measurements of the samples were measured with a contact profilometer device at the beginning and after the application of surface treatment with a spectrophotometer device according to the CIELab color system. According to the results obtained in the research; Ra values of glaze applied samples were higher than those with manual polishing. The highest Ra value was observed in GC Cerasmart (0.544) applied with glaze and the lowest Ra value was observed in Vita Suprinity (0.185) with manual polishing. The ∆E change was calculated according to the results of the analyzed L *, a *, b * values. The ∆E value (1.88) of the glaze applied groups was higher than the ∆E value (1.46) of the manual polishing groups, the highest ∆E value was found in Vita Suprinity sample group (2.35) and the lowest ∆E value was found in IPS E-max CAD sample group (1.15). According to the results obtained from this research, it was concluded that manual polishing process is a more effective method for creating a smooth surface in restorations. According to the results of ∆E change, as a result of manual polishing and glazing, noticeable and clinically acceptable results were observed in the materials.