Farklı yüzey işlemlerinin cad-cam materyallerin yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Effect of different surface finishing procedures on the surface roughness and color stability of cad-cam materials
  1. Tez No: 521919
  2. Yazar: BURCU AÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN EĞİLMEZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; farklı yüzey işlemlerinin 3 farklı estetik CAD-CAM materyalinin yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesine etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç-Yöntem: Çalışmada nano hibrit ve polimer infiltre seramik ağ yapılı CAD-CAM bloklardan 70'er adet örnek hazırlanmıştır (n=210). Örnekler uygulanan polisaj işlemlerine göre 5 alt gruba ayrılmıştır (n=14/grup). Grup 1: Alüminyum oksit içerikli bitirme ve polisaj diski (Sof-Lex Disk), Grup 2: Silikon cila lastiği, Grup 3: Elmas dolduruculu polisaj patı (Diapolisher Paste), Grup 4: Elmas içerikli cila diski (Diacomp Plus Twist), Grup 5 (Kontrol): Zımpara (#1000 ve #4000 gridlik SiC kağıdı). Yüzey pürüzlülüğü ölçümü yapılan örneklerin yarısı ısısal döngü (5000 döngü, 5°-55°C) işlemine tabi tutulmuştur. Renk ölçüm işleminde ise örneklerin tümünün birinci renk ölçümleri yapılmıştır. Daha sonra örneklerin tümü ısısal döngü işlemine tabi tutulmuş ve ikinci renk ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to evaluate the effect of different surface finishing procedures on the surface roughness and color stability of three different aesthetic CAD-CAM Materials. MATERIALS-METHODS: In the study present 70 specimens from each of nano-hybrid and polymer infiltrated ceramic network structured CAD-CAM blocks (Lava Ultimate, Cerasmart, Vita Enamic) were prepared (n=210). The specimens were divided into 5 sub-groups according to the applied polishing procedure (n=14/group). Group 1: Finishing and polishing disc (Sof-Lex Disk), Group 2: Silicone rubber polisher, Group 3: Polishing paste with diamond filler (Diapolisher Paste), Group 4: Diamond polishing disc (Diacomp Plus Twist), Group 5: Sandpaper (#1000 ve #4000 grid SiC paper) as control. For surface rougness measurements, half of the specimens in each group were submitted to the thermal cycling (5000 cycles, 5°-55°C). For color stability measurements, first color measurements of all samples were done. Then, all of the samples were submitted to thermal cycling and second color measurements were performed. ANOVA and Tukey multiple comparison tests and were used for the evaluation of surface roughness (Ra) data.