Farklı yüzey işlemlerinin zirkonya ile rezin siman arasındaki bağlantı kuvveti üzerine etkisi
The effect of different surface treatments on the bond strength between zirconia and resin luting cement
  1. Tez No: 658641
  2. Yazar: GÖKHAN ÇİÇEKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE KARAAĞAÇLIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Estetik, dayanıklı ve biyouyumlu bir seramik olan zirkonya, restorasyon materyali olarak klinik uygulamalarda gün geçtikçe daha çok tercih edilir hale gelmektedir. Ancak rezin simanlar ile simantasyon prosedürü polikristalin yapısı sebebi ile diğer cam içerikli seramik materyallerden çok daha farklıdır. Hidroflorik asit ve silan kullanılarak bağlantı kurulabilecek bir silika içeriği bulunmayışı, araştırmacıları farklı yöntemler denemek zorunda bırakmıştır. Tez çalışmamızda amaç, bu yöntemlerden bazılarını oluşturduğu pürüzlülük ve ıslanabilirlikteki değişim ile birlikte iki farklı kimyasal özellikteki self adeziv rezin simanın kesme bağlantı kuvvetine etkisi yönünden incelemektir. Çalışmamızda, klinik pratikteki restorasyonların yapım prosedürüne uygun olarak zirkonya örnekler, dijital bir şekilde dizayn edilerek monolitik zirkonya disklerden (inCoris TZI C, Dentsply Sirona, USA) bir CAM cihazı (MC X5, Dentsply Sirona, USA) kullanılarak freze edildi, ardından bir sinterleme fırını (inFire HTC Speed, Dentsply Sirona, USA) yardımı ile sinterlendi. Hazırlanan örnekler (n=88) bir kontrol ve üç yüzey işlemi (Kumlama, Rocatec ve Z-Prime) olmak üzere rastgele 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubunda (n=22) hiçbir yüzey işlemi uygulanmadı. Kumlama grubunda (n=22) örnek yüzeyleri 50 µm Al2O3 kumu ile pürüzlendirildi. Rocatec grubunda (n=22) yüzeyler, silika ile modifiye edilmiş 30 µm Al2O3 kumu (Rocatec Soft, 3M ESPE, Seefeld, Germany) ile pürüzlendirildikten sonra silan uygulandı. Z-Prime grubunda (n=22) ise 50 µm Al2O3 kumu ile pürüzlendirildikten sonra zirkonya yüzeylerine MDP içerikli bir primer olan Z-Prime Plus (BISCO, Schaumburg IL, U.S.A) uygulandı. Tüm örneklerden pürüzlülük (Ra) ve yüzey temas açısı ölçümü yapıldı. Hazırlanan gruplar kendi içinde rastgele bir şekilde biri MDP monomeri içeren diğeri ise içermeyen iki farklı rezin siman (Panavia SA Cement Plus ve RelyX U200) grubuna ayrıldı (n=11). Simanlar yüzeylere standardizasyonu sağlamak için Ultradent Bonding Jig yardımı ile bağlandı. Simantasyonu tamamlanan örneklere 10000 döngü termal siklus uygulandı. Yapay yaşlandırma işlemi bittikten hemen sonra simanlara kesme kuvveti uygulanarak bağlantı değerleri MPa cinsinden kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Zirconia, an esthetic, durable and biocompatible ceramic, is becoming more and more preferred in clinical practice as a restoration material. However, the cementation procedure with resin luting cements is much different from other glass-containing ceramic materials due to the polycrystalline structure of zirconia. The lack of a silica content that could be bonded using hydrofluoric acid and silane forced researchers to try different methods. The aim of our thesis is to examine some of these methods in terms of the effect of two self-adhesive resin luting cements with different chemical properties on the shear bond strength, together with the change in roughness and wettability. In our study, in accordance with the manufacturing procedure of restorations in clinical practice, zirconia samples were digitally designed and milled from monolithic zirconia discs (inCoris TZI C, Dentsply Sirona, USA) using a CAM device (MC X5, Dentsply Sirona, USA), after that sintered with the help of a sintering furnace (inFire HTC Speed, Dentsply Sirona, USA). The prepared samples (n=88) were randomly divided into 4 groups as a control and three surface treatments (Sandblasting, Rocatec and Z-Prime). No surface treatment was applied in the control group (n=22). In the sandblasting group (n=22), the sample surfaces were roughened with 50 µm Al2O3 sand. In Rocatec group (n=22), surfaces were roughened with 30 µm Al2O3 sand which modified with silica (Rocatec Soft, 3M ESPE, Seefeld, Germany) and then silane was applied. In the Z-Prime group (n=22), Z-Prime Plus (BISCO, Schaumburg IL, U.S.A), a primer containing MDP, was applied to zirconia surfaces after roughening with 50 µm Al2O3 sand. Roughness (Ra) and surface contact angle measurements were made from all samples. The prepared groups were randomly divided into two groups (n=11) to be bonded with MDP monomer containing Panavia SA and RelyX U200 without MDP. 10000 thermal cycles were applied to the samples whose cementation was completed. Immediately after the artificial aging process, shear force was applied to the cements and the bond strength values were recorded in MPa.