Sosyal medyanın Z kuşağı tüketicilerinin karar verme davranışları üzerindeki rolü
The role of social media on decision-making behavior of gen Z consumers
- Tez No: 658687
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN ÇATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızla geliştiği ve yaşadığımız dünya sınırlarının azaldığı günümüz dünyasında internet ve sosyal medya insanların gündelik hayatı için en önemli kavramlardan biri haline gelmiştir. Dünyanın her yerinden milyonlarca insanın birbiriyle etkileşim halinde olduğu bu sanal ortam, pazarlama alanında da kendisini göstermiş; firmalar ürünlerini daha hızlı ve daha ucuz şekilde, daha geniş kitlelere tanıtma imkânı bulmuştur. Tüketiciler ise ürünleri inceleme, başka kullanıcıların yorumlarını okuyarak değerlendirme gibi imkanlara kavuşmuştur. Günümüzde, sosyal medya tüketicilerin satın alma kararını etkileyen yeni ve önemli bir faktördür. Bilişim çağının içine doğan ve sosyal medyayı yoğun olarak kullanan gençlerin oluşturduğu Z kuşağı üyeleri, işletmelerin üzerinde durması gereken belki de en önemli kuşak grubudur. Sosyal medyanın pazarlama çalışmaları için artan önemi ve Z kuşağı üyelerinin sosyal medyayı etkin olarak kullanmaları, sosyal medya ve Z kuşağı ilişkisini incelenmesi gereken önemli bir konu haline getirmiştir. Bu çalışmada, Z kuşağı üyelerinin satın alma davranışlarının internet ve sosyal medya araçlarından ne şekilde ve ne ölçüde etkilendiği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada ile Z kuşağı üyelerinin satın alma davranışlarının internet ve sosyal medyadan ne şekilde ve ne ölçüde etkilendiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Z kuşağı üyesi 491 kişi ile anket yapılmıştır ve elde edilen anket verileri SPSS programı ile analiz edilmiştir. Anketin yanı sıra daha detaylı veri elde etmek görüşme tekniği uygulanmış ve 15 kişi ile de yüz yüze mülakat gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları sosyal medya ve araçlarının satın alma öncesi ve satın alma sonrası süreçte Z kuşağı üyelerinin tüketici kararlarına çeşitli yönlerden etki ettiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world where information and communication technologies are developing rapidly and decrease in boundry, internet and social media have become one of the most important concepts for people's daily life. This virtual environment, social media, where millions of people from all over the world interact with each other has shown itself in marketing field and so firms have found opportunity to introduce their products or services faster and cheaper to the large mass. Likewise, consumers also have found opportunity to analyse and decide to buy products or services by reading other user's comment. Now, social media is a new factor that affects consumer's buying decision on the marketing field. The members of Z generation who born in information age are using social media intensively, thus, this generation is probably the most important cohort that businesses should focus on. Along with increasing importance of social media for marketing field and efficient use of social media by members of Z generation has turn social media and Z generation relationship into an important issue to be examined. In this study, it has been trying to determine that how buying behaviour of generation Z members are affected in what way and to what extent from social media and virtual world. In this study, it has been trying to determine that how buying behaviour of generation Z members are affected in what way and to what extent from social media and virtual world. Fort his purpose, a survey study conducted on 491 persons consisted of GenZ individuals has taken place and data acquired from survey study has been analyzed and interpreted via SPSS. In addition, with the intent of acquiring for further and more detailed data, face-to-face interviews were conducted with 15 Gen Z consumers. The findings of the study revealed that social media and its tools affect the consumer decision in various ways before and after purchasing.