Sosyal medyanın Y kuşağı tüketicilerinin satın alma davranışlarına etkisi
The effect of social media on shopping behavior of Y generation
- Tez No: 490453
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Geleneksel medyadan sosyal medyaya doğru geçişin başlattığı değişim haber alma ve izleme alışkanlıkları kadar satın alma davranışlarını da etkilemiştir. Günden güne popülerliği artan sosyal medya platformları araştırma yapmak, iletişim kurmak, eğlenceli zaman geçirmek, yeni şeyler öğrenmek, paylaşımlar yapmak gibi kullanım özelliklerinin yanında tüketicilerin satın alacakları ürün-hizmet hakkında araştırma yaptıkları mecra haline dönüşmüştür. Sosyal medyanın hayatımızda aktif rol oynaması ile tüketicilerin satın alma döngülerinde değişiklikler yaşanmaktadır. Tüketiciler satın alma karar sürecinde sosyal medya üzerindeki kullanıcı yorumlarından, diğer tüketiciler tarafından oluşturulan içeriklerden, konu hakkında blogerlar, referans grupları, aile ve yakın çevrelerinden görüş aldığı görülmektedir. Satın alma sonrası ise ürün hizmet ile ilgili her türlü düşüncesini mekân ve zaman sınırlaması olmadan özgürce paylaşabilmektedirler. Aktif olarak kullanılan sosyal medya platformları başta Facebook, İnstagram ve Youtube olmak üzere markalar ve satıcılar için cazip bir tanıtım kanalı haline dönüşmektedir. Bu araştırma, sosyal medyanın hâkimi konumunda olan ve teknoloji ile iç içe yaşayan Y kuşağının satın alma davranışları üzerinde sosyal medyanın ne derece etkili olduğunu tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Elde edilen bulgular; Y kuşağı tüketicilerinin sosyal medyayı sık kullandığını, zaman ayırdığını, alışveriş yapmadan mobil cihazlarından sosyal medyada araştırma yaptıklarını, özellikle Youtube'un son satın alma kararlarında etkili olduğunu göstermektedir. Y kuşağı tüketicilerin ürün/hizmet satın alımında, sosyal medya ortamlarında yapılan yorum ve paylaşımlardan etkilendiklerini göstermektedir
Özet (Çeviri)
The shift from traditional media to social media has affected the way people shop for products and services as well as the way they learn about news. The growing popularity of social media platforms has made it a heaven for information about products and services since consumers visit these platforms often to share personal experiences, complaints, search for others' opinion as well as socialize, watch news and entertainment. Social media visits has become a part of many today hence it reflects a change in the way consumer start and carry their shopping. Consumers appear to be affected by user comments on social media, content created by other consumers, posts by bloggers, reference groups, family and friends during the search for potential choices. After their purchase, consumers share freely any kind of thought about the service or products without space and time constraints. The social media platforms-Facebook, Instagram and Youtube especially- have become attractive media channel for brands and suppliers to engage with customers, to market their products. This research is conducted to determine the effect of social media on the purchasing behavior of the Y-generation consumers, who seem to be the dominating consumer group active at social media. Research findings show that Y-generation consumers frequently visit and spend significant amount of time at social media using their mobile devices and consider the shares and comments especially at Youtube valuable and are highly effected by social media at their purchasing decisions