Bazı yeşil gübreleme bitkilerinin bakteri aşılaması ile organik tarımda kullanılmasının renkli pamuğun verim ve kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigate the effects of some green fertilizing with inoculation on yield and quality of the colored cotton
- Tez No: 658689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLŞAH BENGİSU YAVUZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, 2017 ve 2018 yıllarında, Şanlıurfa İli Harran Ovasında yer alan GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Talat Demirören Araştırma İstasyonunda, bazı yeşil gübreleme bitkilerinin bakteri aşılaması ile organik tarımda kullanılmasının renkli pamuğun verim ve kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Denemelerde materyal olarak; yerli kırmızı mercimek, Taşkent yem bezelyesi, Selçuk adi fiğ ve Nazilli Dt 15 pamuk çeşitleri ile canlı bakteri suşları kullanılmıştır. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre, 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Ana parsellere yeşil gübre bitki türleri (aşılı/aşısız), alt parsellere ise 3 farklı türden yeşil gübre bitki tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Araştırmada; ekim nöbeti döngüsü içerisinde yapılan aşılı/aşısız yeşil gübre bitki türlerinin uygulamaları sonrası topraktaki kimyasal ve mikrobiyal, ve pamuğa ait lif teknolojik analizleri yapılmış ve bitkilere ait morfolojik ölçüm, sayım ve gözlemlerde bulunulmuştur. Yapılan analizler sonucunda; toprağın alınabilir bakır (Cu), mangan (Mn) ve demir (Fe) konsantrasyonu ile toprak reaksiyonunun azaldığı; Zn (mg/L), EC (ds/m), Kireç (%), Organik madde (%), Fosfor (kg da-1) ve Potasyum (kg da-1), seviyelerinde yükselmenin olduğu, pamuk lif teknolojisi yönünden, UHML (mm), Kısa lif içeriği (%), Lif inceliği (mic.), Lif mukavemeti (g tex-1), Çırçır randımanı (%) ve 100 tohum ağırlığı (g) değerlerinde istatistiksel olarak etkilenmelerin olmadığı; tarımsal yönden, kütlü pamuk verimi (kg da-1), bitki boyu (cm), odun dalı sayısı (adet bitki-1), meyve dalı sayısı (adet bitki-1), koza sayısı (adet bitki-1), koza ağırlığı (g), koza kütlü pamuk ağırlığı (g), yeşil gübre bitkisi sap uzunluğu (cm), yeşil gübre bitkisi boy uzunluğu (cm), yeşil gübre bitkisi yaş ot verimi (kg da-1) ve yeşil gübre bitkisi kuru ot verimi (kg da-1) değerlerinde istatistiksel olarak etkilenmelerin olduğu, birinci el yüzdesi (%) değerlerinde ise etkilenmelerin olmadığı, topraktaki mikrobiyal değişimler yönünden; en fazla artışların DHA, TS, MBC parametrelerinde en fazla artışın aşılı yembezelyesi ve UA parametresinde ise aşılı kırmızı mercimek konusunda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to investigate the effects of the use of some green fertilizing plants with bacterial inoculation on yield and quality of the colored cotton in organic agriculture at the GAP Agricultural Research Institute's Talat Demirören Research Station located in the Harran Plain of Şanlıurfa in 2017 and 2018 years. As a material in the trials; domestic red lentil, forage pea, vetch and nazill Dt 15 cotton varieties and live bacterial strains were used. The experiment was carried out according to the randomized block design split plots in 3 replications. Green fertilizer plant species (inoculated / linioculated) in the main plots and 3 different types of green fertilizer plant species were randomly distributed in the sub plots. In this research, chemical and microbial findings in the soil and technological and morphological findings in plants were observed and morphological measurements, counts and observations of plants were done after the application of green fertilizer crops within the cycle of crop rotation. As a result of the observations; chemically, decreases in Cu (mg/L), Mn (mg/L) and Fe (mg/L) and pH (mmhos/cm) values; microbially, increases in Zn (mg/L), EC (ds/m), Lime (%), Organic matter (%), Phosphorus (kg da-1), Potassium (kg da-1), DHA, Microbial respiration, Urease enzyme activity and MBC enzyme activity levels; technologically, UHML (mm), short fiber content (%), fiber fineness (mic.), fiber strength (g/tex), gin efficiency (%) and 100 seed weight (g) were not statistically affected; morphologically, seed cotton yield (kg da-1), plant height (cm), number of wood branches (plant-1), number of fruit branches (plant-1), first hand percentage (%), number of boll (pcs plant-1), boll weight (g), boll seed cotton weight (g), green fertilizer plant stem length (cm), green fertilizer plant height (cm), green fertilizer plant dry grass yield (kg da-1) and green fertilizer plant wet grass yield (kg da-1) were statistically effected, but not in the first hand percentage (%) values. In terms of microbial changes in the soil; the highest increases were observed in DHA, TS, MBC parameters for inoculated forage pea and the UA parameter for inoculated red lentil.