Bitki gelişmesini teşvik edici mikroorganizma ve azotlu gübre uygulamalarının çim tesisinde kök gelişimi ve bazı kalite özelliklerine etkisi
The effect of plant growth promoting microorganism and nitrogen fertilizer applications on root growth and some quality characteristics in turfgrass
  1. Tez No: 827550
  2. Yazar: ELİFNUR ELEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Eskişehir ekolojik koşullarında mikrobiyal gübre ve azotlu gübre uygulamalarının çim tesisinde kök gelişimi ve bazı kalite özelliklerine etkisinin belirlenmesi amacı ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Deneme arazisinde 2021-2022 yılında yürütülmüştür. Çalışma, Tesadüf Bloklarından Şansa Bağlı Parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak dizayn edilmiştir. Faktörlerin kombinasyonları her blok içine tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Rulo çim serme işleminden önce deneme parsellerine mikoriza (Glomus intraradices), bakteri (Bacillus megaterium) ve m2'ye 15-10-10 kompoze gübre uygulanmıştır. Denemede kök örneklerinin alınması işlemi rulo çim serilme işleminden sonra 15, 30 ve 45. günlerde alınmıştır. Çalışmada kök gelişimi, kök uzunluğu, kalınlığı ve ağırlığı üzerinden incelenirken, çim görsel kalitesi de kısmi yeşil kaplı alan (FGCC), koyu yeşil renk indeksi (DGCI) ve normalize edilmiş vejetasyon indeksi (NDVI) değerleri üzerinden alınmıştır. Çalışma sonucunda rulo çimin kök uzunluğu, kök genişliği, bitki boyu, FGCC, NDVI, DGCI ve toplam kök ağırlığı değerlerinde zamana bağlı olarak önemli şekilde değişim göstermiştir. Uygulamalar arasında ise kök genişliği, FGCC, NDVI özelliklerinde önemli değişimler bulunmuştur. Yalnızca incelenen DGCI özelliğinde interaksiyonun önemli olduğu gözlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar rulo çim tesisinde sürdürülebilir bir çim alan yönetimi için mikrobiyal gübrelerin azotlu gübreleme programlarının yerine tam anlamıyla geçemeyeceğini ancak birlikte kullanımlarının, çim bitkilerinde sürgüne kıyasla kök büyüme ve gelişmesini daha çok teşvik edeceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Agriculture Research and Experiment field in 2021-2022 with the aim of determining the effects of microbial fertilizer and nitrogen fertilizer applications on root growth and some quality characteristics in the turf plant in Eskişehir ecological conditions. The study was designed with 3 replications according to the Random Plots from Random Blocks experimental design. Combinations of factors are randomly distributed within each block. Mycorrhiza (Glomus intraradices), bacteria (Bacillus megaterium) and 15-10-10 compound fertilizer per m2 were applied to the trial plots before the sod-spreading process. In the experiment, the root samples were taken on the 15th, 30th and 45th days after the sod laying process. In the study, root development was examined on root length, thickness and weight, while turf visual quality was taken over fractional green canopy cover (FGCC), dark green color index (DGCI) and normalized vegetation index (NDVI). As a result of the study, root length, root width, plant height, FGCC, NDVI, DGCI and total root weight values of rolled turf showed significant changes depending on time. Among the applications, significant changes were found in root width, FGCC, NDVI properties. It was observed that interaction was significant only in the DGCI feature examined. The results of the study showed that microbial fertilizers cannot completely replace nitrogen fertilization programs for a sustainable turfgrass management in a sod, but their combined use will stimulate root growth and development more than shoots in turf plants.