Alman Rönesans resim sanatında cennet imgesi ve bahçe algısı
Paradise image and garden perception in the art of painting in German Renaissance
- Tez No: 658694
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yunan ve Roma antik mirasına uyanan ilginin yanı sıra sanat, mimarlık, bilim ve felsefe alanlarına da ilham veren Rönesans, insanın keşfedilmesidir; insanın kendini keşfetmesidir. Güzellik ve estetik kavramlarının çok fazla etkin olmadığı Orta Çağ'da, imgelerin de dinsel birer şekil olarak değerlendirilmesi sonrası Rönesans, her anlamda yeniden doğuş olmuştur. Bu keşif ve yeniden doğuşun resim sanatını da etkilemesi ve bir takım yenilikler getirmesi de olası bir sonuçtur. Rönesans öncesi dönemde hâkim olan skolastik düşüncenin etkisinde olan ve ona hizmet eden resim sanatı, Rönesans ile yeni bir evreye girmiştir. Özgürlüğünü kazanan ressamlar, yeni bir bakış açısıyla yeni bir dünyaya bakmaya başladılar. Derinlik ve mekân canlanmaya başlamış, yeni konular sanata dahil edilmiş... Sanatçı için doğanın güzelliği ortaya çıkmıştır. Birçok inanç içinde var olmuş ve kendine geniş yer edinmiş bir kavramdır cennet kavramı. Farklı ifadeler ve şekillerde betimlense dahi işin özü hep aynı kalmıştır: Huzura kavuşulan, sonsuz yaşamın olduğu, envai çeşit mahlûkat ve bitkinin varlığını sürdürdüğü muhteşem bir bahçe. Bir nevi umudun da karşılığı gibi duran cennete, bu sebeple hemen hemen bütün sanat dallarında rastlamak olasıdır. Bahçe kavramı, insanoğlunun var olduğu ilk andan itibaren doğanın bir parçası olarak insan ömründe varlığını sürdürmüştür. Bahçeler, insanlığın kültürel bir varlığıdır. Farklı amaç ve ihtiyaca göre düzenlenen bahçeler, insana insan eliyle yapılmış manzara sunar. Şekilleri ve amaçları farklı olsa da bütün bahçeleri bir araya getiren özellik, cennet algı ve simgesinin bahçe ile şekillenmiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The Renaissance is the discovery of humanity, which inspired the fields of art, architecture, science and philosophy, besides the awakening interest in Greek and Roman ancient heritage; it is human self-discovery. In the middle Ages, when the concepts of beauty and aesthetics were very ineffective, the Renaissance has been a revival in every way after the images were considered as a religious form. It is an eventual result that this discovery and rebirth also affected the art of painting and brought some innovations. In the pre-renaissance period, the art of painting influenced and served prevailing scholastic thought hasentered a new phase with the renaissance. The painters who gained the freedom of choosing subjects started to look at a new world with a new perspective. Depth and space began to come alive, new themes were incorporated in art so that the beauty of nature hasemerged for the artist. The opinion of heaven is a notion that has existed in many beliefs and has taken a wide place. Even if it is depicted in different expressions and ways, the essence of the idea has always remained the same: A magnificent garden with all kinds of creatures and plants' survival where the peace is located and eternal life is present. As a consequence, it is possible to come across a paradise that looks like the return of hope in almost all branches of art. The concept of garden has continued to exist in human life as a part of nature since the beginning of humankind. Gardens are the cultural asset of humanity and they arranged for different purposes and needs to offer a view made by mankind. Although their shapes and purposes are different, the feature that brings all the gardens together is the perception and symbol of paradise which is formed by the garden.