Yaşadığı dönemde Albrecht Dürer'in gravür sanatındaki yeri
The place of Albrecht Durer in the art of engraving in the period he lived
  1. Tez No: 671850
  2. Yazar: BÜŞRA GÖKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Alman sanatının önemli sanatçılarından biri olan Albrecht Dürer'in gravür sanatında ürettiği eserleri incelenmiştir. Resmettiği özgün gravür eserleri, konu başlıklarına ayrılarak ele alınmıştır. Bu kapsamda tez çalışmasının amacı, Albrecht Dürer'in gravür eserlerinin incelenmesi ve gravür sanatına katkılarının araştırılmasıdır. Orta Çağ'ın çöküşüyle başlayan Rönesans Dönemi, sanat alanında birçok yeni oluşumun doğmasına sebep olmuştur. Aynı dönemde Nürnberg'de yaşamını sürdüren Albrecht Dürer, Avrupa seyahatleri vasıtasıyla hem eserlerini Almanya dışına çıkarabilmiş hem de Avrupa ülkelerindeki yeni oluşumları yakından izleyebilme fırsatını yakalayabilmiştir. Bu seyahatler, Dürer'e Alman sanatında Rönesans'ın en önde gelen sanatçısı olma yolunu açmıştır. Araştırma sırasında, yaşamı boyunca sanat eserlerini her zaman bir adım öteye taşımayı amaçlayan sanatçı, gravür çalışmalarında özgün eserler ortaya koyduğu belirlenmiştir. Bu araştırma kapsamında, sanatçının gravürleriyle ilgili Türkçe kaynakların sınırlı olması nedeniyle yabancı kaynaklara başvurulmuştur.“Yaşadığı Dönemde Albrecht Dürer'in Gravür Sanatındaki Yeri”isimli bu yüksek lisans tezinde, 'Gravür Sanatının Genel Tarihi', 'Albrecht Dürer'in Yaşadığı Dönem ve Hayatı', ve 'Albrecht Dürer Gravürlerinin Analizleri' başlıkları altında üç bölüm halinde incelenmiştir. Bu incelemeler neticesinde elde edilen bilgiler tez çalışması içinde sunulmuştur. Sonuç bağlamında; sanatçının, gravür sanatını birbirinden farklı konularla ele almış olsa da birçok çalışmasında Kuzeyli yönünün etkisine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the engraving works of Albrecht Dürer, who is among the prominent artists of German art, were examined. The original engraving works he depicted were analyzed under different topics. In this context, the aim of this thesis study is to examine Albrecht Dürer's engraving works and investigate his contributions to the art of engraving. The Renaissance Period, which started with the collapse of the Middle Ages, led to the rise of many movements in the field of art. Albrecht Dürer, who lived in Nürnberg in this period, was able to move his works outside Germany and to closely follow the new developments in European countries thanks to his travels in Europe. These travels enabled Dürer to be the most prominent artist of the Renaissance in German art. In the study, it was determined that the artist, who always aimed to move his works of art one step further throughout his life, produced original works of art in his engraving works. Within the scope of the study, as resources in Turkish related to the engraving works of the artist are limited, foreign resources were benefited from. In this master's thesis titled“The Place of Albrecht Dürer in the Art of Engraving in the Period He Lived”, the works of the artist were examined under three headings as“The General History of the Art of Engraving”,“The Period in Which Albrecht Dürer Lived and His Life”, and“Analyses of Albrecht Dürer's Engravings.”The information obtained as a result of these analyses were presented within the scope of the thesis study. In conclusion, it was found that although the artist dealt with the art of engraving through various topics, the effect of his Northern characteristic was particularly dominant in many of his works.