1,3-dioksasikloalkan alkilamino grupları içeren ligandların metal komplekslerinin eldesi
The Synthesis of metal complexes of the ligands including 1,3-dioxocycloalcane and alkylamino groups
  1. Tez No: 65870
  2. Yazar: MEHMET ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
II ÖZET Doktora Tezi 1,3-DÎOKSASÎKLOALKAN ALKÎLAMÎNO GRUPLARI İÇEREN LÎGANDLARIN METAL KOMPLEKSLERİNİN ELDESl Memet ŞEKERCİ Fırat Ünivesitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 1997; Sayfa : 102 İki veya daha fazla azot ihtiva eden aminler, geçiş, metalleri ile verdikleri kararlı kompleksler nedeniyle şelat teşkil edici olarak kullanılması büyük önem taşımaktadır. Literatürde olmayan amin kompleksleri elde ederek bunların yapı ve reaksiyonlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, 4 ligand elde edilmiştir ve her ligandın sentezi iki basamakta gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu ligandlar ile çeşitli metallerin kompleksleri sentezlenmiştir. Elde edilen ligandlar birinci basamakta epiklorhidrin, siklohekzanon ve siklopentanon ile ayrı ayrı reaksiyona sokularak l-klor-2,3-0-siklohekziliden propan (1) ve l-klor-2,3-0-siklopenüliden propan (2) elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci basamağında ise, elde edilen (1) ve (2) bileşiğinin 1,3-diaminopropan ile reaksiyonu sonucunda 6,7-0-siklohekziliden-l-amino-4-aza heptan (Lj), 6,7-0-siklopentiliden-l-amino-4- aza heptan (L2) ve l,2-diaminoetan ile reaksiyonu sonucunda 5,6-0-siklohekziliden-l-amino-3-aza hekzan (L3), 5,6-0-sikiopentiliden-l-amino-3-aza hekzan (L4) bileşikleri elde edilmiştir. Çalışmanın üçüncü basamağında, elde edilen (Lı), (L2), (L3) ve (L4) ligandlarının Cu+-, Ni+^, Co+^ ve U02+2 kompleksleri elde edildi ve yapıları; elementel analiz, İR, UV, mağnetik süseptibilite, NMR.TGA, voltametri (diferansiyel puis), kondüktometri yardımıyla aydınlatıldı ve komplekslerin yarı iletken özellikleri incelendi. Anahtar Kelimeler : Aza, Amino, Kompleks, Diamino alkil, Siklohekziliden, Siklopentiliden, 1,3- Dioksa, 1,4-Dioksaspiro [4,5] sikloalkan, Siklohekzanon, Siklopentanon, Aminlerin sentezi ve bunların komplekleri, Geçiş metalleri, Yarı iletken.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY PhD Thesis THE SYNTHESIS OF METAL COMPLEXES OF THE LIGANDS INCLUDING 1,3- DIOXOCYCLOALCANE AND ALKYLAMINO GROUPS Memet ŞEKERCİ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry 1997; Page : 102 It is important to use amines, containing at least two nitrogens, since they produce quite stable complexes with transition metals. The purpose of this study is to prepare some new amine complexes and to investigate their reactions and structures. Four Iigands and their several complexes were prepared with various metals. Then the 1-chloro- 2,3-O-cyclohexilydine propane (1) and l-chloro-23-O-cyclopentilydine propane (2) were prepared from the obtained Iigands and epichlorhydrine, cyclohexanone and cyclopentanone. At the second step, 6,7-0- cyclohexilydine-l-amino-4-aza heptane (Li) and 6,7-0-cyclopentiliydine-l-amino-4-aza heptane (L2) were perapared from the compounds (1) - (2) and 1 3-diaminopropane; 5,6-O-cyclohexilydine- l-amino-3- aza hexane (L3), 5,6-O-cyclopentiliydine- l-amino-3-aza hexane (L4) were prepared from compounds (1) - (2) and 1,2-diaminoethane. At the third step, the complexes of Cu+2. Ni+2, Co+2 and UO2“1”2 with ligand Li, L2, L3, L4, were prepared. The structures and semiconductivity properties of these complexes have been investigated by means of elementel analysis, IR, UV, NMR, TGA, Magnetic Susceptibility, Voltametry (Differential Pulse), Conducti vimetry methods. Key Words : Aza, Amino, Complex, Diamino alkyl, Cyclohexilydine, Cyclopentilydine, 1,3-Dioxa, 1,4-Dioxaspiro [4,5] cycloalkane, Cyclohexanon, Cyclopentanon, Synthesis of amino and their complexes, Transition metals, Semiconductor.