1,3-Dihidroksi Aseton'un su fazındaki davranışı ve komplekslerinin incelenmesi
Investigation of the behaviour of 1,3-Dihydroxyacetone in aqueous medium and its complexes
- Tez No: 4401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
1,3-DÎHÎDROKSl ASETON ' ÜN SU PAZINDAKÎ DAVRANIŞI ve KOMPLEKSLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Yüksel TUFAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 ÖZ Bu çalışmada 1,3-Dihidroksi Aseton "un su fazındaki davranışları, dimer-monomer dönüşümleri incelenmiştir. Bu dönüşümleri izlemek için İR, NMR ve UV-Görünür bölge spektroskopisi teknikleri kullanılmıştır. Su fazında 1,3- Dihidroksi asetonun monomerik formda, metanol fazında ise dimerik formda olduğu görülmüştür. 1,3-Dihidroksi Aseto- + 2 *2 +3 nun Zn, Cd ve Fe ile muhtemel kompleksleri araştı- + 2 +2 rılmıştır. Zn ve Cd nin kompleks vermediği UV-Görünür +3 ve NMR spektroskopisiyle gösterilmiştir. Fe ün kompleks verdiği İR ve UV-Görünür bölge spektroskopisi ile göste- + 3 rilmiştir. Monomerik 1,3-Dihidroksi Aseton'un Fe ile kompleks verdiği, fakat dimerik 1,3-Dihidroksi Aseton'un kompleks vermediği gözlenmiştir. UV-Görünür bölge spekt roskopisi ile, bir Fe ile bir 1,3-Dihidroksi Aseton'un birleştiği gözlenmiştir. Kompleks pH = 8 de etil alkol ilavesiyle çöktürülmüştür. C, H ve metal analizleri yapı larak manyetik süseptibilitesi ölçülmüştür. Kompleksin İR ve kütle spektrumları alınıp, yapısı için Fe2L2 (OH) 2 (HLO).Na formülü teklif edilmiştir. II
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE BEHAVIOUR OF 1, 3-DIHYDROXYACETONE IN AQUEOUS MEDIUM AND ITS COMPLEXES (M.Sc. Thesis) Yüksel TUFAN GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY September 19 88 ABSTRACT The behaviour of 1,3-Dihydroxyacetone (1,3-D.H.A.) in aqueous medium, i.e., monomer-dimer conversion was investigated. NMR, IR and UV-Visible spectroscopic techniques were made use of to follow these conversions. It was concluded that 1,3-D.H.A. is mainly monomeric in water and essentially dimeric in metanolic solutions. In addition the possibility of complex formation between + 2 +2 +3 1,3-D.H.A. and Zn, Cd and Fe cations have also been investigated. NMR, IR and UV-Visible spectroscopic +2 +2 findings indicate that Zn and Cd are not complexed at all. IR and UV-Visible Spectroscopy techniques + 3 strongly indicate the formation of a complex with Fe Dimeric 1,3-D.H.A. appear not to have the ability of +3 complexing with Fe ion whereas monomeric form does. UV-Visible spectroscopy indicate the formation of a +3 1:1 complex between Fe and 1,3-D.H.A. Solid complex was precipitated by the addition of ethanol. Elemental analyses (C,H and Fe), magnetic susseptibility measurements and UV-Visible spectroscopic titrations lead to the structure Fe2L2 (OH) 2 (H20) 4Na as the best alternative for the complex; L being 1,3-D.H.A. anion. Ill