İbnu'l-Mu'tez ve Kitabu'l-Bedî' adlı eseri
'ibnu'l-Mu'tez and Kitabu'l-Bedî'
  1. Tez No: 658707
  2. Yazar: MUSTAFA BOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET VEHBİ DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İbnu'l-Mu'tez ve Kitabu'l-Bedî' adlı eseri adındaki bu çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Arap dilinin doğuşu ve tarihi süreçteki gelişimi anlatılmıştır. Bununla birlikte bu kısımda belagat ilmi ve bu ilmin alt başlıkları özet olarak incelenmiştir. Birinci bölümde el-bedî' adlı eserin müellifi hakkında bilgi verilirken İbnu'l-Mu'tez'in yaşadığı dönem ve o dönemin siyasal-sosyal özellikleri kısaca anlatılmıştır. İbnu'l-Mu'tez'in hayatı, ilmî ve edebî şahsiyeti ve eserleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise eser genel olarak değerlendirilmiştir. Eser hakkında genel bilgilendirmelerden sonra eserin metodu ve ele aldığı konular bablar halinde verilmiştir. İbnu'l-Mu'tez, hicri III. asırda, Abbasi Devletinin II. evresi sayılan ve siyasi karışıklığın yoğun olduğu bir dönemde yaşamıştır. Kitabu'l-Bedî', onun en önemli eserlerindendir. Arap edebiyatında edebi sanatları inceleyen ilk müstakil eser olması bakımından ayrı bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study titled“Ibnu'l-Mu'tez and Kitabu'l-Bedî”consists of an introduction and two chapters. The introduction part tells about the birth and historical progress of the Arabic language. This section, however, also abridges the science of eloquence and its subheadings. The first chapter provides information on the author of the book el-Bedi'. The period of Ibnu'l-Mutez's life, and the political-social properties of the era have been briefly introduced. Then Ibnu'l-Mutez's life, science, literary personality and books have been dwelled upon. The second chapter evaluates the book with a general view. Pursuant to a general briefing on the book, the method and subjects of the book have been introduced in sections. Ibnu'l-Mu'tez lived in an area of intense political chaos, which can be considered the 2nd phase of the Abbasid State in the third century of hicrah. Kitabu'l-Bedi is one of his most important books. It has its distinct place in Arabic literature because it is the first dedicated book to examine literary arts.