Binom ve dörtlü band matrislerinin kompozisyonu ile türetilen yeni dizi uzayları
New sequence spaces derived by the composition of binomial and quadruple band matrices
- Tez No: 658720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEMİL BİŞGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dizi uzayı tanımı verilerek sıkça kullanılan dizi uzaylarından bahsedildi. Birinci bölümün birinci kısmında tez boyunca kullanılan temel tanım ve teoremlere yer verildi. Ayrıca matris dönüşümleri, matris sınıfları ve dual uzay kavramlarına değinildi. Birinci bölümün ikinci kısmında literatür özeti verildi. İkinci bölümün birinci kısmında binom ve dörtlü band matrislerinin kompozisyonu ile türetilen dört yeni dizi uzayı b_0^(r,s) (Q),b_c^(r,s) (Q),b_∞^(r,s) (Q) ve b_p^(r,s) (Q) inşa edildi. Bu dizi uzaylarının klasik dizi uzaylarına lineer izomorfik olduğundan ve bu uzaylar için bazı kapsama bağıntılarından bahsedildi. İkinci bölümün ikinci kısmında inşa edilen yeni dizi uzaylarının Schauder bazlarına değinildi ve α-, β- ve γ- dualleri belirlendi. İkinci bölümün üçüncü kısmında bu uzayların bazı matris sınıfları karakterize edildi. Üçüncü bölümde elde edilen sonuçlar kısaca verildi. Dördüncü bölümde sonraki çalışmalar için öneriler verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of four chapters. In the first chapter, frequently used sequence spaces are mentioned by giving definition of sequence space. In the first part of the first chapter, basic definitions and theorems used throughout the thesis are given. Also, the notions of matrix transformations, matrix classes and dual space are mentioned. In the second part of the first chapter, literature summary is given. In the first part of the second chapter, four new sequence spaces b_0^(r,s) (Q),b_c^(r,s) (Q),b_∞^(r,s) (Q) and b_p^(r,s) (Q) derived by the composition of binomial and quadruple band matrices are constructed. These sequence spaces are linear isomorphic to classical sequence spaces and some inclusion relations are mentioned. In the second part of the second chapter, the Schauder bases of the new constructed sequence spaces are mentioned and their α-, β- and γ- duals are determined. In the third part of the second chapter, some matrix classes of those spaces are characterized. In the third chapter, the obtained results are given briefly. In the fourth chapter, some suggestions are given for further studies.