MiRNA – 370, 125B ve 23 a'' nın yüksek dereceli servikal intraepitelyal neoplazi ve skuamöz hücreli kanser olgularında ifade düzeylerinin belirlenmesi
MiRNA – 370, 125B ve 23 a nin yüksek dereceli servikal i̇ntraepitelyal neoplazi ve skuamöz hücreli kanser olgularinda i̇fade düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 658736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN BAYRAMOĞLU TEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmamızda mikroRNA'ların yüksek dereceli servikal intraepitelyal neoplazi (HSIL) ve serviks skuamöz hücreli kanserlerinde (SCC) rolünün belirlenmesi; tanı ve tedavinin bireyselleştirilmesine imkan veren prognostik bir marker ortaya koymak amacıyla, formalin ile fikse parafine gömülü bloklardan (FFPE) elde edilen doku örneklerinde, miRNA 370, miRNA 125b ve miRNA 23a'nin ifade düzeylerinin belirlenmesi ile prognostik değişkenlerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza 01.01.2006 ile 31.12.2015 tarihleri arasında kliniğimizde servikal patoloji nedeniyle opere olan ve en az iki patolog tarafından yapılan mikroskobik incelemede patoloji raporu SCC , HSIL ve normal servikal doku olarak rapor edilen hastalar dahil edildi.Her bir grup 35 hastadan oluşturuldu. Hastalara ait parafin bloklardan elde edilen kesitlerden miRNA izolasyonu yapılarak , ekspresyon düzeyleri Real Time Qrt-PCR yöntemi kullanılarak ölçülüp kıyaslandı. Ardından bu ekspresyon düzeyleri ile hastalığın prognostik değişkenleri karşılaştırıldı. İstatistiksel değerlendirilmede sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluk kontrolünde Shaphiro Wilk testi ve Skewness değerleri kullanıldı. Normal dağılıma sahip olan değişkenler için 3 bağımsız grup karşılaştırmasında ANOVA ve Tukey testleri, normal dağılmayanlarda ise Kruskal Wallis H testi kullanıldı. Hastaların hayatta kalım oranlarının analizinde Log Rank, Breslow, ve Tarone-Ware testleri uygulandı. Ölüme etki eden bağımsız değişkenlerin belirlenmesinde Enter yöntemi ile Cox regresyon modeli oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to determine the role of microRNAs in high-grade cervical intraepithelial neoplasia (HSIL) and cervical squamous cell cancer (SCC), to reveal a prognostic marker that allows individualization of diagnosis and treatment, it was used in tissue samples obtained from formalin-fixed paraffin-embedded blocks (FFPE). We aimed to determine the expression levels of miRNA 370, miRNA 125b and miRNA 23a and compare them with prognostic variables. In our study, patients who were operated due to cervical pathology in our clinic between 01.01.2006 and 31.12.2015 and whose pathology reports were SCC, HSIL and normal cervical tissue in microscopic examination performed by at least two pathologists were included in the study. miRNA was isolated from the sections obtained from the paraffin blocks and the expression levels were measured and compared using Real Time Qrt-PCR method. Then, these expression levels were compared with the prognostic variables of the disease. Shaphiro Wilk test and Skewness values were used for the control of the normal distribution of numerical variables in statistical analysis. ANOVA and Tukey tests were used in comparisons of 3 independent groups for variables with normal distribution, and Kruskal Wallis H test for non-normally distributed variables. Log Rank, Breslow, and Tarone-Ware tests were used to analyze the survival rates of the patients. Cox regression model was created with the Enter method to determine the independent variables affecting death.