Stratonikeia ve Lagina'da bulunan mimari bloklardaki hayvan betimlemeleri
Animal representations on architectural blocks in Stratonikeia and Lagina
- Tez No: 658735
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
İç Karia Bölgesi'nde yer alan Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Hekate Kutsal Alanı'nda kazılar sırasında bulunan 32 mimari blokta, 18 farklı türde, 42 adet hayvan kabartması tez kapsamında incelenmiştir. Kentte ele geçen bu bloklar Erken İmparatorluk Dönemi'nden Antoninuslar Dönemi sonuna kadar olan tarih aralığında yapılmıştır. Bloklar üzerinde at, balık, alabalık, kuş, kartal, güvercin, kırlangıç, bülbül, keklik, yırtıcı kuş, kuzgun, karga, kaplumbağa, köpek, boğa, yunus, yılan ve tavşan gibi hayvanlar betimlenmiştir. Hayvan kabartmalı bu bloklar Augustus-İmparatorlar Tapınağı, Lagina Hekate Tapınağı Altarı, Kuzey Şehir Kapısı ve Gymnasion gibi kentin önemli yapılarının cephelerini süslemektedir. Kentte 27 adet blok ile en yoğun hayvan figürlerinin işlendiği dönem Erken İmparatorluk Dönemi'dir. Roma İmparatorluk Dönemi içerisine tarihlenen bloklar Roma kent merkezi ve Asia Eyaleti kentlerinde bulunan örnekler ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçlarına bakıldığında, Augustus Dönemi sanat anlayışının kentteki bu bloklarda takip edildiği sonucu ortaya çıkmaktadır. Buna göre kentin üç önemli yapısında Augustus'un yaratmak istediği Pax Romana ile Roma kent merkezinde ve eyaletlerinde vurgulamak istediği, huzur ve barış ortamı takip edilebilmektedir. Augustus Dönemi ile gelen sanatta yenilik anlayışı tez kapsamına alınan hayvan kabartmaları ile kentin önemli kamusal ve dini yapılarında yerel üslup, yerel malzeme ve yerel işçilik ile kendini göstermektedir. Augustus Dönemi'nden MS 3. yy'ın başına kadar olan süreçte de kentte yer alan hayvan kabartmaları tez kapsamında incelenmiş ve dönemin sanat anlayışı ile açıklanmıştır. Yapılan çalışma, antik dönemde bölgede yer alan fauna, siyasal ve sosyal yaşam, dini ritüeller ve hayvanların kullanıldığı dönemin yapıları ile sanat anlayışına ışık tuttuğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Excavations at the ancient city of Stratonikeia and Sanctuary of Hekate at Lagina, located in inner Karia, have brought to light thirty-two architectural elements decorated with eighteen types of forty-two animal reliefs, which constitute the scope of the present study. These blocks are attributed to the time range from the Early roman Imperial period through Antonine period. Animal reliefs attested on them include horse, fish, trout, bird, eagle, dove, swallow, nightingale, partridge, bird of prey, raven, crow, tortoise, dog, bull, dolphin, serpent and hare. These blocks with animal depictions decorated important monuments such as Augustus-Emperors Temple, North City Gate and Gymnasium at Stratonikeia and the altar of the Hekate Temple at Lagina. Twenty-seven blocks with animal depictions belong to the Early Imperial period. Blocks dated to the Roman Imperial period are compared with those from Rome and cities in the province of Asia. According to the conclusions attained it is noted that the artistic understanding of Augustan period is tracked on these blocks. Thus, the Pax Romana, the peace which Augustus wanted to create and emphasize at Rome and provinces, can be tracked on three monuments of the city. The understanding of innovation in art introduced in the Augustan period is attested in local style, local materials, and local workmanship as well as the animal depictions on the important public and religious structures of the city investigated here. Animal reliefs found in the city and dating from the Augustan through early third century AD are investigated within the scope of the present thesis and described with the period's artistic understanding. The study has shown that ancient fauna, political and social life, religious rites and the buildings on which the animal reliefs are found cast light onto the artistic understanding of their period.