Frig geometrik bezemeli seramik kültürünün kökeni üzerine düşünceler
Thoughts on the origin of Phrygian geometric decorated ceramic culture
- Tez No: 658739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ERÖN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Frig Uygarlığı, Hellen Uygarlığı tarafından tanımlandığı üzere Anadolu'nun ortası ve batısı arasında kalan bölümde kendine yer bulmuştur. Kültüre ait buluntular arasında en dikkat çeken ve kültürün geldiği rotayı anlayabilmemiz açısından en önemli buluntu grubunu seramikler oluşturmaktadır. Frig seramikleri, Doğu ve Batı Frig olarak iki ana yayılım alanında kendine özgü bezeme farklılıkları ile karşımıza çıkmaktadır. Birçok kültür tarafından severek kullanılan geometrik bezeme geleneği, Frig seramik sanatında da en önemli bezeme grubunu oluşturmaktadır. Kökeni konusunu yıllardır Batı eksenli gelişim gösterdiği yönünde fikirler mevcuttur. Batı'dan beslendiğine dair ufak kanıtlar mevcuttur fakat Frig kültürü Batı Kültürleri gibi gelişmiş bir bezeme ikonografine sahip değildir. Ancak söz konusu geometrik bezemelerin benzerlerine Frig Uygarlığı'nın varlığından önce Doğu Seramik Kültürleri'nde hali hazırda var olan baskın boyalı seramik gruplarında rastlamak mümkündür. Bu bağlamda Frig Seramik Kültürü'nün farklı sosyo-etnik kökene sahip halklar ve Batı Kültürleri etkisi altında, hali hazırda bulunan MÖ II. binyıl Doğu Seramik Kültürleri'nin izlerini içinde barındırarak ortaya çıkmış homojen bir kültür olma olasılığı muhtemel görünmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Frig, Seramik Sanatı, Doğu Frig, Batı Frig, Doğu Seramik Kültürleri
Özet (Çeviri)
Phryg Civilization has found its place in the section between the middle and west of Anatolia as defined by Hellen Civilization. Ceramics constitute the most remarkable group of finds in terms of understanding the route of culture and the most remarkable find among the cultural finds. Phryg ceramics emerge with distinctive decoration differences in two main spreading areas, East and West Phryg. The geometric decoration tradition, which is used fondly by many cultures, constitutes the most important decoration group in Phryg ceramic art. There are opinions that the subject of its origin has developed in a West axis for years. There is little evidence that it is fed from the West, but the Phrygian culture does not have an advanced ornamental iconography like Western Cultures. However, similar geometric decorations can be found in the dominant painted ceramic groups that existed in Eastern Ceramic Cultures before the Phrygian Civilization. In this context, it seems probable that the Phryg Ceramic Culture is a homogeneous culture that emerged under the influence of peoples of different socio-ethnic origin and Western Cultures, embodying the traces of the Eastern Ceramic Cultures of the II millennium BC. KEYWORS: Phryg, Ceramic Art, East Phryg, Western Phryg, Eastern Ceramic Cultures