Gümrük Birliği'nin Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki endüstri-içi ticaret üzerine etkisi: İmalat sanayi örneği
The effects of customs union on the intra-industry trade between Turkey and the European Uninon: The case of manufacturing industry
  1. Tez No: 658748
  2. Yazar: ÇAĞLA RAHŞAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin AB-15 ülkeleri ile gerçekleşen Endüstri İçi Ticaretinde gümrük birliğinin etkisi olup olmadığını analiz etmektir. Çalışmada Türkiye ve AB-15 ülkeleri arasındaki imalat sanayi ürünlerinde endüstri içi ticaret değerleri gümrük birliği öncesi dönem için (1980-1995) ve gümrük birliği sonrası dönem için (1996-2018) Standart Grubel-Llyod endeksi ile hesaplanmıştır. Grubel-Lloyd endeksi sonuçları gümrük birliği öncesi dönemde 0,72 olan endüstri içi ticaret değerinin gümrük birliği sonrasında 0,84 değerine çıktığını göstermektedir. Dolayısıyla, Türkiye ve AB arasındaki gümrük birliğinin endüstri içi ticareti arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effect of customs union on Intra Industry Trade between Turkey and EU-15. In this study, the Intra Industry Trade values for the manufacturing sector between Turkey and the EU-15 for the period before the customs union (1980-1995) and for the period after the customs union (1996-2018) were calculated by the Standard Grubel-Lloyd index. The Grubel-Llyod index indicated that the intra industry trade value which was 0.72 before the customs union, increased to 0.84 after the customs union. Thus, intra industry trade increased between Turkey and EU as a result of the customs union.