Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinde işçilerin serbest dolaşımı ve mevzuat uyumu
The Free movement of workers in relation between Turkey European Union and the adaptation of legislations
  1. Tez No: 73801
  2. Yazar: AHMET SELİM UŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ABSTRACT Avrupa Birliği`nin Sosyal Politikalarını gerçekleştirme yolundaki en önemli aşama, işçilerin serbest dolaşımının sağlanmasıdır. Avrupa Birliği'nde işçilerin serbest dolaşımı kavramı; Avrupa Birliği üyesi ülkelerin egemenlik alanında bir işte çalışmak için serbestçe dolaşmak, açık işyerlerine başvurmak ve çalışmak haklarını kapsar. Ayrıca çalışma, ücret ve diğer iş koşullarıyla ilgili olarak mensup olunan ülkenin vatandaşlığı nedeniyle herhangi bir ayrımcılığı tabi tutulmamak kavramları da bu hakkın içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda çalışanların, Birlik üyesi ülkeler içerisinde yer değiştirmeleri halinde sosyal sigortalar hukuku açısından kazanılmış hakların güvence altına alınması, diplomaların ve diğer eğitim ve öğretim belgelerinin karşılıklı tanınması konuları da bu kavram ile yakından ilişkilidir. Avrupa Devletleri açısından İşçilerin Serbest Dolaşım Hakkı büyük ölçüde gerçekleşmiştir. Ancak Avrupa Birliği üyeliğine henüz kabul edilmemiş olup Gümrük Birliği'ne dahil edilmiş olan ve istisnai bir konumda bulunan Türkiye için işçilerin serbest dolaşımı konusu büyük önem taşımaktadır. Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki temel belgeler olan Ankara Antlaşması, Katma Protokol ve Ortaklık Konseyi Kararlarında aşamalı olarak işçilerin serbest dolaşımının gerçekleşeceği hususu yer almıştır. Ancak Türk işçilerinin Avrupa Birliği'nde Serbest Dolaşımı konusunda 1970'li yıllardan sonra hiçbir gelişme olmamıştır. Sadece Avrupa Adalet Divanının vermiş olduğu dar kapsamlı bazı kararlarda Avrupa'da yaşayan Türk işçilerinin kısıtlı dolaşım serbestisine sahip olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Most important phase to aim the social policies in European Union is to provide the free movement of workers The definition of free movement consists, the free movement to work in a member country of the European Union. Moreover, the equality of the conditions of working, pay and the other working conditions are also in the definition of free movement. In Addition, if the workers move to another member country to preserve the social insurances those had gained, and to recognize the diplomas and education and framing certificates are also in a close relation with this definition. The Movement of workers In European Union countries has greatly realized. Turkey is in an exceptional situation that is in trade union but out of European Union. It is very important for Turkey to move the Turkish workers in European Union. The Basic documents between the Turkey and European Union are The Ankara Agreement, Karma Protocol and the decisions of Partnership Counsil. According to these documents, The Turkish workers had to have the right of free movement in European Countries. After 1970 theire is no variation about the free movement of Turkish workers. There are only narrow decisions of the European Court Of Justice about the movement of Turkish workers those living in European Union countries have a restricted right of free movement.