Kırım'dan Konya'ya göç eden muhacirler ve yerleşme problemleri (1853-1914)
Residential problems of refugees and immigrants who migrated from Crimea to Konya province (1853-1914)
- Tez No: 658750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Osmanlı Devleti'ne, Kırım'ın kaybedilmesi ve akabinde Çarlık Rusya tarafından işgal edilmesi sonucu çok sayıda zorunlu kitlesel göç yaşanmıştır. İlk kitlesel göçlerin yaşandığı 1763 yılından sonra göç hareketi durmaksızın devam etmiştir. Kırım'da bulunan Türk halkının maruz kaldığı cana, mala ve ırza kastetmek, işkence ve zulüm olayları Türk tarihinde derin hüzün ile hatırlanmaktadır. Osmanlı Devleti ve Çarlık Rusya'sı arasında meydana gelen savaşlar bu göç hareketlerinin hızlanmasında ve yoğunluk kazanmasında etkili olmuştur. 1783 işgalinden sonra 1828-1829 Osmanlı- Rus savaşı, 1853 Kırım Harbi, 1877-1878 meydana gelen 93 Harbi, Kırım Tatar ve Nogay halklarını artan Rus baskısı ve zulmü ile etkilemiştir. Kırım Tatar ve Nogayların yapmış oldukları bu göçler sadece ve her seferinde Osmanlı Devleti topraklarına olmuştur. Balkanların henüz yitirilmediği dönemlerde gelen muhacirler bu coğrafyaya iskân edilmekteydi. Balkanlarda yaşanan gelişmeler ve devletin dağılma sürecindeki artış hem Balkanlarda daha önce yaşayan Türk soydaşlarımızı hem de Kırım'dan koparılarak buraya yerleştirilen Türk soydaşlarımızı göçe zorlamıştır. Yaşanan bu hadiseler neticesinde Anadolu coğrafyasının dört bir yanına Kırım Tatar ve Nogay muhacirler iskân olunmuştur. Önemli iskân bölgelerinden biri de Konya ilidir. Çoğunlukla muhacirler Kırım'dan Osmanlı topraklarına denizyolu ile ulaşmakta, İstanbul ve Samsun limanlarına çıkarak buradan eğer mümkünse demiryoluyla ya da karayoluyla Konya'ya gelmişlerdir. Kırım coğrafyasından göçe zorlanarak Osmanlı topraklarına ve akabinde Konya'ya ulaşan muhacirler için Osmanlı Devleti, iaşe ve iskânları konusunda ciddi yardımlar ve imkânlar sağlamıştır. Konya'ya iskân olunan muhacirler yerel sakinlerden de yardımlaşma ve dayanışma örneklerine tanık olmuştur.
Özet (Çeviri)
A large number of migrations occurred to the Ottoman Empire as a result of the loss of Crimea and subsequent occupation of Tsarist Russia. After 1763, when the first mass migrations occurred, the migration movement continued without stopping. The incidents of torture, persecution, torture and persecution that Turkish people in Crimea are exposed to are remembered with deep sadness in Turkish history. The wars that took place between the Ottoman Empire and Tsarist Russia were effective in accelerating and intensifying these migration movements. After the occupation of 1783, the 1828-1829 Ottoman-Russian war, the Crimean War of 1853, the 93 War, which took place in 1877-1878, affected the Crimean Tatar and Noghai peoples with increasing Russian oppression and persecution. These migrations made by the Crimean Tatars and Noghais have been to the territory of the Ottoman State only and every time. The immigrants who came in the periods when the Balkans were not lost were settled in this geography. The developments in the Balkans and the increase in the disintegration process of the state forced both Turkish citizens living in the Balkans and Turkish citizens living in Crimea and settled here. As a result of these events, Crimean Tatar and Nogay refugees were settled all over the Anatolian geography. One of the important settlement areas is Konya. For the most part, the immigrants reach the Ottoman lands from the Crimea by sea, and have come to the ports of Istanbul and Samsun and came to Konya by rail or road, if possible. The Ottoman State provided serious aid and opportunities for food and accommodation for the immigrants, who were forced to migrate from the Crimean geography and reached the Ottoman territory and subsequently to Konya. Immigrants settled in Konya witnessed examples of solidarity and solidarity from local residents.