Evli bireylerde manevi iyi oluş, ailede yılmazlık ve yaşamın anlamı arasındaki yordayıcı ilişkiler
Relationships between spiritual well-being, resilience in the family and the meaning of life in married individuals
- Tez No: 658751
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli bireylerde manevi iyi oluş, ailede yılmazlık ve yaşamın anlamı arasındaki yordayıcı ilişkilerin incelenmesidir. Araştırılan değişkenlere ait kuramsal bilgiler alan yazın bölümünde sunulmuştur. Çalışmanın devamında, değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve bu ilişkilerin yapısal eşitlik modeli ile sınanması amacıyla yapısal eşitlik modeli analizi yapılmıştır. Yapısal eşitlik modeli analizi AMOS 19 programı ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ankara'da bulunan bir devlet okulunda çocukları eğitim gören evli veliler ve okulda görev yapan evli öğretmenlerden gönüllü olan 324 kişi oluşturmuştur. Toplanan verilerin bir kısmı boş bırakma, soruları anlamama, eksik veri vb. sebeplerden elenmiş ve kalan 280 veri (87 erkek, 193 kadın, 20-50 yaş arası) ile araştırmaya devam edilmiştir. Araştırmada katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek için Kişisel Bilgi Formu, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği (Ekşi ve Kardaş, 2017), Yaşam Anlamı Ölçeği (Akın ve Taş, 2015) ve Aile Yılmazlık Ölçeği (Kaner ve Bayraklı, 2009) kullanılmıştır. Uygulamalar 20- 30 dk arası sürmüştür. Toplanan verilerin yüzde ve frekans hesapları için SPSS 18 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between spiritual well-being, resilience in the family and the meaning of life in married individuals. In the literature section, theoretical information about the variables investigated is presented. In the continuation of the study, relations between variables are determined and then these relations are tested with the structural equation model and analyzed using the same model. In addition, this structural equation model analysis is done with AMOS 19 program. The study group included in the study consists of 324 volunteers among married parents whose children are educated in a public school in Ankara in the 2018-2019 academic year and married teachers working at the school. Some of the collected data is left blank, not understanding the questions, missing data, etc. The research continues with 280 data (87 men, 193 women, 20-50 years old) remaining after eliminating the reasons. In addition, it is deemed appropriate to use a Personal Information Form, Spiritual Well-being Scale (Ekşi & Kardaş, 2017), Life Meaning Scale (Akın & Taş, 2015) and Family Resilience Scale (Kaner & Bayraklı, 2009) to determine the demographic information of the participants in this study. Implementations take approximately 20-30 minutes. SPSS 18 package program is used for the percentage and frequency calculations of the collected data.