Tarihsel süreklilikte Kayseri Osmanlı Dönemi camilerinin karşılaştırmalı mekânsal değerlendirmesi
Comparative spatial evaluation of Kayseri mosques in the Ottoman period within historical continuity
- Tez No: 658757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN KATİPOĞLU ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, Osmanlı Devleti'nde 15.yy'dan 20.yy başına kadar olan dönemde Kayseri merkez ve ilçelerinde inşa edilmiş camilerle, aynı zaman aralığında başkentte ortaya çıkan anıtsal nitelikteki camilerin birbiri ile benzerlik ve farklılıklarının mimari unsurlar üzerinden karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda Osmanlı Devleti'nin başkentlerinde ortaya çıkan anıtsal örneklerin, Kayseri'de inşa edilen camilerle olan benzerlik ve farklılıkları, camilerin kent ile kurdukları ilişki; plan tipolojileri; örtü sistemleri ve cephe özellikleri bağlamında detaylı olarak incelenmiştir. Bu bağlamda tezin amacı, Osmanlı mimarlık mirasının camiler bazında tarihsel süreçte nasıl değişim gösterdiği, bu değişimin başkentteki camilerin yanı sıra Kayseri Osmanlı Dönemi camileri üzerinden nasıl okunabileceğinin değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the similarities and differences in the architectural languages between Ottoman period mosques built in the center and the districts of Kayseri and the monumental mosques in the capital from the 15th to the beginning of the 20th centuries. Within this context, the similarities and differences between the monumental examples in the capital of the Ottoman Empire and Kayseri Ottoman period mosques are scrutinized in terms of their relationship with the city; plan typologies; cover systems and facade features. In this perspective, the aim of the thesis is to evaluate how the Ottoman mosque architecture has changed within historical continuity, and how this change can be read through the Kayseri mosques during the Ottoman period.